Integrētās Mārketinga Komunikācijas Tendences 2021

Paradumi būs jāmaina ātrāk – klienti ilgi negaidīs

30.12.2020.

Pagājušā gada decembrī rakstīju par šo - Tendences 2020. Viss no rakstītā ir spēkā un turpinās, komunikācija ir integrēta, bet pastāvēs, kas mainīsies. Ne tikai pielāgosies, bet mainīsies. Kustība tendenču aspektā ir vērojama. Nemanāmi un spraigiem notikumiem bagāti esam pavadījuši veco gadu. Laiks ķerties klāt svaigām idejām.

#1 – Zīmoli runā par aktuālām un kutelīgām tēmām

 • Kā tendenci #1 vēlētos iezīmēt zīmolu vēl aktīvāku iesaisti sabiedrībai aktuālu jautājumu apspriešanā, komunikācijas ziņojumos ietverot tādas tēmas kā politika, vienlīdzība, dzimumu stereotipi, vardarbība u.c. Ja Latvijas mērogā tas pat varētu šķist bīstami, tad lielie zīmoli nebaidās runāt. Piemēram, Ben&Jerry’s aktīvi iesaistījās politiskajās norisēs ASV. šeit, šeit un šeit

 • Tās ir vērtības, ko cenšas pateikt lielāki vai mazāki zīmoli, kas šobrīd vēl vairāk kā iepriekš spēlē nozīmīgu lomu patērētāju dzīvēs. Vairāk par šo tēmu - šeit.

 • Un tomēr, ņemot vērā notiekošo pasaulē, zīmoli (gan globālie, gan vietējie) arvien vairāk sāk runāt arī par kutelīgām tēmām – politika, rases, reliģija utt. Te gan, no zīmolvadības viedokļa, būtu vajadzīga stratēģija, kas saskan ar zīmola vērtībām.

#2 – Arī uz podkastiem un blogiem iestāsies aklums

 • Arvien aktīvāk zīmoli ir sākuši izmantot podkastus kā komunikācijas instrumentu, bet nu jau vērojama pārsātinājuma tendence, kas var draudēt ar saņemto komunikācijas stimulu aklumu. Uzmanības ekonomika nav nekas jauns, bet podkastu sakarā būs jāmeklē ieroči, kā noturēt latiņu, piesaistīt uzmanību, neiesūnot. Būs nepieciešams lielāks radošums, kas noteikti prasīs arī lielāku ieguldījumu. Citādi - starp pārējiem pazudīsiet. Daži radošie piemēri - šeit . Vēl jāpiebilst, ka sabiedrība podkastus atšķirīgi lieto krīzes laikā. Linkā procentuāls sadalījums paaudžu mārketinga kontekstā. Visas paaudzes krīzes laikā informācijas saņemšanai izvēlas citus kanālus par to šeit. Izskaidrojums? Podkāsti nebūs “aša” informācija.

 • Savukārt blogu pamatstruktūra ietver āķīgu virsrakstu un ievadu, aprakstošu satura rādītāju, 3-4 iztirzājuma punktus, kas atdalīti ar āķīgiem apakšvirsrakstiem, kopsavilkumu un aicinājumu rīkoties (saistīts ar biznesa mērķi). Sadaļas tiek papildinātas ar uzrunājošām fotogrāfijām vairāk - šeit. Svarīgi blogu fenomenu apvienot ar šī raksta tendenci #7 – satura mārketingu, kur blogus veido arī darbinieki, kuri ietilpst kopējā zīmolvadības stratēģijā, kā arī nākamais solis ir blogi video vai audio formātā jeb, citiem vārdiem, blogs podkasta formātā. Cilvēkiem ir slinkums lasīt.

#3 Klientu veidots saturs un iesaiste

Arī par satura mārketingu runājot - ir vērojama kustība. Nekas jauns, bet arvien vairāk cilvēkus uzrunā tieši klientu vai sadarbības partneru veidotais saturs un iesaiste. Īpaši aktuāli B2B sektorā. Veidojiet sadarbības projektus, nekautrējieties kopā dot “gabaliņu no savām zināšanām”, jo tas tiešām strādā - šeit. Klientu veidotais saturs var ietvert dažādas komunikācijas formas – videoklipi, atsauksmes, attēli utt. Svarīgi atcerēties – to veido paši klienti un zīmoliem šo iesaisti vajadzētu veicināt! Globālā mērogā tieši šis aspekts ir kļuvis par zīmolu mārketinga stratēģiju sastāvdaļu, it īpaši pandēmijas laikā, kad esam spiesti distancēties, un tas viennozīmīgi pārspēj paša zīmola radīto saturu. Savukārt paši zīmoli veido augstas kvalitātes saturu, kura fokuss ir uz klientu, viņa sajūtām un emocijām. Piemēram, sajūtām paliekot mājās pandēmijas dēļ. Noteikti satura mārketinga kontekstā jāturpina labi iesāktais ceļš, par ko jau iepriekš esmu rakstījusi šeit

#4 E-komercija arī sociālajos tīklos

Facebook un Instagram veikali, Pinterest iepirkšanās reklāmas un katalogi, WhatsApp čatboti – viena no e-komercijas tendencēm 2021. Īpaši jauniešu auditorijai, kura vēlas iegādāties “šeit un tagad”. Ja runājam par e-veikaliem – pandēmija ir grūdiens to attīstībai, bet audits jāveic arī “vecajiem” zīmoliem, kuriem e-platformas jau iepriekš ir bijušas. Forma un saturs noveco un ir atjaunojami – nevajadzētu “gulēt uz vecajiem lauriem”. IT attīstās un esošais noveco. Respektīvi – jāiet līdzi laikam.

#5 – Nostalģijas mārketings

Tas mudina koncentrēties uz jau zināmo, protams, papildinot ar inovācijām. Globālā tirgū vairāki zīmoli jau izmanto šo stratēģiju, tādējādi palielinot klientu lielāku iesaisti, gan lojālo, gan jaunu. Par šo un vēl dažām tendencēm - šeit , šeit , šeit un šeit.

#6 Live un riecienprocess – šeit un pa gabaliņam

Fenomens skaidrojams ar klātesamības efektu “šeit un tagad”. Ja runājam par vēstījuma veidošanu, tad live viennozīmīgi ir viena no stratēģijas sastāvdaļām, bet viss nebalstās tikai uz to. Vēljoprojām ir izmantojami un tverami dažādi mikro mirkļi īstajā vietā un laikā. 2020. gadā Stories ieviesa arī Linkedin. Stratēģiskā vēstījuma veidošanā svarīgs ir riecienprocess (chunking process), kas cieši saistīts ar Geštaltu (vizuālās uztveres teorija, kur kopums ir lielāks nekā tā daļu summa). Vēstījums klientam jānodod pa gabaliņam. Šī arī ir atbilde, kāpēc komunikācijā, atspoguļojot tālruņa numurus, cipari jāsadala pa divi vai trīs. Vieglāk uztverams kopums.

#7 Personiskie zīmoli “uzņem apgriezienus”

Par personiskiem zīmoliem jau iepriekš esmu rakstījusi šeit. Nekas būtiski nav mainījies, tikai attīstījies, ir radusies lielāka zīmolu vadītāju izpratne par šo tēmu, pat gribētos teikt, stratēģiskāka pieeja un darbinieki tiek arvien vairāk uztverti kā partneri. Tas strādā un darbinieki ir daļa no influenceru mārketinga. Vienīgi jāpiebilst, ka akadēmiski precīzāk ir lietot terminu personiskais, ne personīgas zīmols. Tas ir zīmols, kas radies no personas. Salīdzinājumam – vietas zīmols, ne vietējais zīmols, bet būtību tas noteikti nemaina. Nereti lieto to, kas “iegūlies” lietotāju prātos. Tāpat ir ar krīzes vai krīžu komunikāciju. Vairāk tiek lietota “krīzes komunikācija”. Influenceru jomā viss spraigi, ar dažām izmaiņām, piemēram, nedrīkstēs vairs rakstīt #sadarbība, kā arī ir ieviesta stingrāka uzraudzība.

#8 Uzticība un lojalitāte zīmolam kļūst arvien vairāk savstarpēji saistītas

Vairāk Deloitte Insights jaunā globālā mārketinga tendenču 2021. gada pārskatā šeit. Tendenču galvenā raksturīgā iezīme - holistiskāk un autentiskāk apmierināt cilvēku vajadzības. Jāpiebilst, ka nepietiks tikai ar demogrāfiskiem datiem un psihogrāfiju – noteikti jāpēta klientu uzvedība, lai precīzāk noteiktu vajadzības. Tas pat nav jauns “atklājums” - vairāk šeit.

7 galvenās tendences no Deloitte Insights pārskata:

 • Skaidrs mērķis, apkalpojot savus klientus – tā ir unikāla pozīcija pārmaiņām;

 • Veiklība – tas nozīmē veiklas mārketinga stratēģijas un to korekcijas;

 • Autentisku saišu veidošana ar cilvēkiem – svarīgāka par ātrumu tirgū un efektivitāti;

 • Uzticība – dot to, ko sola, nodrošināt pārredzamu un uzticamu ziņojumapmaiņu. Fokuss no demogrāfijas uz vērtībām;

 • Klientu iesaiste – jau dziļākā līmenī;

 • Kodolsintēze - inovatīvas biznesa partnerības;

 • Talantu pārveidošana un elastība – mārketinga komandas lomu pārdale, reorganizēšana, balstoties uz talantiem, stiprajām pusēm.

#9 Balss meklēšanas popularitāte turpina augt

Nav tālu tas brīdis, kad iepirksimies ar balsi. Šajā kontekstā vēl jāpiemin Vikipēdijas renesanse – laiks izveidot vai atjaunot zīmola ierakstus. Rādās, ka tā ir viena no tuvākajām realitātēm. Atraktīvs O.Kazakas demonstrējums - šeit. Jau šobrīd iespējams organizēt web izkārtojumu, balstoties uz atslēgas vārdiem, kurus klientus meklē. Balss meklēšana maina SEO taktiku un stratēģiju.

#10 Dažas papildus tendences

Digitālā mārketinga tendences - šeit un šeit.

E-pastu mārketinga tendences. Nozīme ir mazinājusies, bet ne mirusi - par to šeit.

Ja runājam par sms, pandēmija ir mainījusi kustību – notiek aktīvāka saziņa ar klientiem, bet jāatceras, ka sms izmantošana komunikācijā ir rets atļaujas mārketings, kuru pēdējā laikā nereti aizstāj piedāvātais Whatsapp biznesa risinājums šeit, kas mārketinga piltuves kontekstā strādā ne tikai lojālajiem klientiem. - vairāk šeit.

Kā redzams, integrētās mārketinga komunikācijas tendences attīstās, kļūst digitālākas, attālinātākas, bet tomēr klātesošas. Komunikācijas kopīgā tendence noteikti ir sarunas online vai hibrīdā vidē - raksts par to šeit.

Nav jēgas strīdēties ar realitāti – ātrāk pieņemsim jaunos apstākļus, vieglāk pielāgosimies un dzīvosim. Laimīgu un vīrusam negatīvu 2021. gadu! Paldies klientiem un sadarbības partneriem par uzticēšanos! Raksts video šeit.

Netiec galā?

JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, apmācību.

Raksti – jdp@jdpintegratedcomm.com

Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos tīklos – JDP Integrated Communications @jdpintegrated

Patiesā cieņā

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD