Integrētās Mārketinga Komunikācijas Tendences 2021

Paradumi būs jāmaina ātrāk – klienti ilgi negaidīs

30.12.2020.

Pagājušā gada decembrī rakstīju par šo - Tendences 2020. Viss no rakstītā ir spēkā un turpinās, komunikācija ir integrēta, bet pastāvēs, kas pārvērtīsies. Ne tikai pielāgosies, bet mainīsies. Kustība tendenču aspektā ir vērojama. Spraigiem notikumiem bagāti esam pavadījuši veco gadu. Laiks ķerties klāt svaigām idejām.

#1 – Zīmoli runā par aktuālām un kutelīgām tēmām

#2 – Arī pret podkāstiem un blogiem iestāsies aklums

#3 Klientu veidots saturs un iesaiste

Arī par satura mārketingu runājot - ir vērojama kustība. Nekā jauna, bet arvien vairāk cilvēkus uzrunā tieši klientu vai sadarbības partneru veidotais saturs un iesaiste. Īpaši aktuāli B2B sektorā. Veidojiet sadarbības projektus, nekautrējieties kopā dot “gabaliņu no savām zināšanām”, jo tas tiešām strādā - šeit. Klientu veidotais saturs var ietvert dažādas komunikācijas formas: videoklipus, atsauksmes, attēlus u.c. Svarīgi atcerēties – to veido paši klienti, un zīmoliem šo iesaisti vajadzētu veicināt. Globālā mērogā tieši šis aspekts ir kļuvis par zīmolu mārketinga stratēģiju sastāvdaļu, it īpaši pandēmijas laikā, kad esam spiesti distancēties, un tas nešaubīgi pārspēj paša zīmola radīto saturu. Savukārt paši zīmoli veido augstas kvalitātes saturu, kura fokuss vērsts uz klientu, viņa emocijām. Piemēram, uz izjūtām, paliekot mājās pandēmijas dēļ. Noteikti satura mārketinga kontekstā jāturpina labi iesāktais ceļš, par ko jau iepriekš esmu rakstījusi šeit  

#4 E-komercija arī sociālajos tīklos

Facebook un Instagram veikali, Pinterest iepirkšanās reklāmas un katalogi, WhatsApp čatboti – viena no e-komercijas tendencēm 2021. Īpaši jauniešu auditorijai, kura vēlas iegādāties “šeit un tagad”. Ja runājam par e-veikaliem – pandēmija ir grūdiens to attīstībai, bet audits jāveic arī “vecajiem” zīmoliem, kuriem e-platformas jau iepriekš ir bijušas. Forma un saturs noveco un ir atjaunojami – nevajadzētu “gulēt uz vecajiem lauriem”. IT attīstās un pašreizējais noveco. Respektīvi – jāiet līdzi laikam.

#5 – Nostalģijas mārketings

Tas mudina koncentrēties uz jau zināmo, protams, papildinot ar inovācijām. Globālajā tirgū vairāki zīmoli jau izmanto šo stratēģiju, tādējādi palielinot gan lojālo, gan jaunu klientu iesaisti. Par šo un vēl dažām tendencēm - šeit , šeit , šeit   un šeit

#6 Live un riecienprocess – šeit un pa gabaliņam

Fenomens skaidrojams ar klātesamības efektu “šeit un tagad”. Ja runājam par vēstījuma veidošanu, tad “live” jeb tiešraide neapšaubāmi ir viena no stratēģijas sastāvdaļām, bet viss nebalstās tikai uz to. Vēl joprojām ir izmantojami un tverami dažādi mikromirkļi īstajā vietā un laikā. 2020. gadā “stories” jeb stāstus ieviesa arī LinkedIn. Stratēģiskā vēstījuma veidošanā svarīgs ir riecienprocess (chunking process), kas cieši saistīts ar geštaltu (vizuālās uztveres teoriju, kurā kopums ir lielāks nekā tā daļu summa). Vēstījums klientam jānodod pa gabaliņam. Šī arī ir atbilde, kāpēc komunikācijā, atspoguļojot tālruņa numurus, cipari jāsadala pa divi vai trīs. Vieglāk uztverams kopums. 

#7 Personiskie zīmoli “uzņem apgriezienus”

Par personiskajiem zīmoliem jau iepriekš esmu rakstījusi šeit. Nekas būtiski nav mainījies, tikai attīstījies, ir radusies lielāka zīmolu vadītāju izpratne par šo tēmu, pat gribētos teikt, stratēģiska pieeja un darbinieki tiek arvien vairāk uztverti kā partneri. Tas strādā un darbinieki ir daļa no influenceru mārketinga. Vienīgi jāpiebilst, ka akadēmiski precīzāk ir lietot terminu "personiskais", ne "personīgais" zīmols. Tas ir zīmols, kas radies no personas. Salīdzinājumam – vietas zīmols, ne vietējais zīmols, bet būtību tas noteikti nemaina. Nereti lieto to, kas “iegūlies” lietotāju prātā. Tāpat ir ar krīzes vai krīžu komunikāciju. Vairāk tiek lietota “krīzes komunikācija”.  Influenceru jomā viss spraigi, ar dažām izmaiņām, piemēram, nedrīkstēs vairs rakstīt vārdu #sadarbība, kā arī ir ieviesta stingrāka uzraudzība. 

#8 Uzticība un lojalitāte zīmolam kļūst arvien vairāk savstarpēji saistītas 

Vairāk Deloitte Insights jaunā globālā mārketinga tendenču 2021. gada pārskatā šeit. Tendenču galvenā raksturīgā iezīme - holistiskāk un autentiskāk apmierināt cilvēku vajadzības.  Jāpiebilst, ka nepietiks tikai ar demogrāfiskiem datiem un psihogrāfiju – noteikti jāpēta klientu uzvedība, lai precīzāk noteiktu vajadzības. Tas pat nav jauns “atklājums” - vairāk šeit.

Septiņas galvenās tendences no Deloitte Insights pārskata:

#9 Balss meklēšanas popularitāte turpina augt 

Nav tālu tas brīdis, kad iepirksimies ar balsi. Šajā kontekstā vēl jāpiemin Vikipēdijas renesanse – laiks izveidot vai atjaunot zīmola ierakstus. Šķiet, ka tā ir viena no tuvākajām realitātēm. Atraktīvs O.Kazakas demonstrējums - šeit. Jau šobrīd iespējams organizēt web izkārtojumu, balstoties uz atslēgas vārdiem, kurus klientus meklē. Balss meklēšana maina SEO taktiku un stratēģiju.

#10 Dažas papildu tendences

Digitālā mārketinga tendences - šeit un šeit.

E-pastu mārketinga tendences. Nozīme ir mazinājusies, bet ne mirusi - par to šeit.

Ja runājam par sms, pandēmija ir mainījusi kustību – notiek aktīvāka saziņa ar klientiem, bet jāatceras, ka sms izmantošana komunikācijā ir rets atļaujas mārketings, kuru pēdējā laikā nereti aizstāj piedāvātais Whatsapp biznesa risinājums šeit, kas mārketinga piltuves kontekstā strādā ne tikai lojālajiem klientiem.   - vairāk šeit.

Kā redzams, integrētās mārketinga komunikācijas tendences attīstās, vairāk kļūst digitālas, attālinātas, tomēr klātesošas.  Komunikācijas kopīgā tendence noteikti ir sarunas tiešsaistē vai hibrīdā vidē -  raksts par to šeit

Nav jēgas strīdēties ar realitāti – jo ātrāk pieņemsim jaunos apstākļus, jo vieglāk pielāgosimies un dzīvosim. Laimīgu un vīrusam negatīvu 2021. gadu! Paldies klientiem un sadarbības partneriem par uzticēšanos! Raksts video šeit.

Netiec galā?

JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, apmācību.

Raksti – jdp@jdpintegratedcomm.com

Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos medijos – JDP Integrated Communications, @jdpintegrated

Patiesā cieņā - 

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD