Atsauksmes

Olga Kazaka

Partner at A.W.Olsen & PartnersOctober 2, 2019, Jolanta was a client of Olga’s
Professional and strategic approach to communication processes.

Signe Millere

Project management. Personal growth and business efficiency development.April 1, 2019, Jolanta was a client of Signe’s
Jolanta led 3 days long practical training for young entrepreneurs of Sigulda Business incubator. Our clients were excited to learn more about market researches, branding and marketing. Workshops were very well structured and full of practical exercises and tools how to develop small and medium business. Personal attitude for each client, best practices of marketing trends and great examples showed very good and professional impression. We are very satisfied of this collaboration with Jolanta.

Ivo Mūrnieks

Digital MarketingMarch 28, 2019, Ivo was a client of Jolanta’s
Talsos apmeklēju lekciju "Integrētā mārketinga komunikācija no A-Z", ko vadīja Jolanta. Guvu daudz jaunu zināšanu, kā arī ar savu stāstījumu spēja noturēt manu uzmanību veselas 6 stundas.Pozitīvi, ka sazinoties pēc semināra, bija pretīmnākoša un ieinteresēta, sniegt padziļinātākas atbildes uz maniem jautājumiem semināra tēmas ietvaros.Paldies, Jolantai!

Greg Simons

Researcher and analyst in political risk, international armed conflicts and crisis communicationMarch 21, 2019, Greg was senior to Jolanta but didn’t manage directly
I have met and interacted with Jolanta as a doctoral student for several years now, where she has taken my classes and I have reviewed her doctoral thesis. In my professional observations, I have come to know Jolanta as a very capable student with a sharp sense of intellect and critical thinking. She is also very punctual and precise in her work. During the time she was writing her doctoral thesis, Jolanta was also working, demonstrating a high level of discipline and time/task management.

Jānis Kuršinskis

Graphic design | UI |March 25, 2019, Jānis worked with Jolanta but at different companies
Jolanta is enthusiastic, ambitious with positive attitude go-getter for any marketing challenge and effective communicator. We worked together on many design projects from scratch till finish which resulted in very good reviews from customers, supermarket chains and affiliate partners. She is high-level professional in her field and i would recommend to anyone who is in need of marketing services. 

Jānis Znotins

Project Coordinator at Stills LTDMarch 8, 2019, Jolanta was a client of Janis’
Talsu novada pašvaldība sadarbībā ar Talsu biznesa inkubatoru Lat-Lit projekta ietvaros uzaicināja Jolantu vadīt 6h lekciju par tēmu - Integrētā mārketinga komunikācija no A-Z. Lai arī seminārs bija garš, Jolanta lieliski piesaistīja un noturēja auditorijas (62 cilvēki) uzmanību un iesaistīja dažādās praktiskās mārketinga nodarbībās. Rezultātā gan semināra organizatori, gan apmeklētāji ieguva/nostiprināja savas zināšanas visā, kas saistās ar mārketinga komunikāciju. Noteikti iesaku jebkāda veida mārketinga jautājumos sazināties ar Jolantu, viņa noteikti Jums palīdzēs.

Inga Sprice 

Dr.sc.soc, Pure Academy valdes locekleFebruary 21, 2019, Inga and Jolanta were students together
Jolanta ir viena no profesionālākajām riska un krīžu komunikācijas pārzinātājām un īstenotājām. Tā kā Jolanta daudzu gadu garumā šo lietu ir dziļi pētījusi gan no teorētiskā aspekta, gan praktiskā, tiklīdz nepieciešams kāds padoms, droši vēršos pie Jolantas.

Uldis Strautkalns 

Project manager at Biznesa augstskola Turība
Ar Jolantu viegli strādāt. Viņai ir viedoklis, kuru spēj pamatot. Ja nepiekrīt - pierāda. Ja nevar pierādīt, ieklausās un mācās.

Kristine Tjarve

PR, communication and social media professional, Consultant and Lecturer January 30, 2020, Jolanta worked with Kristine in the same group
Lai arī pazīstu Jolantu tikai īsu brīdi, varu sniegt ļoti pozitīvas rekomendācijas par viņas profesionālajām zināšanām. Jolanta ļoti labi pārzina krīžu komunikācijas un integrētās komunikācijas jomas, labprāt sniedz padomus šajās jomās, kā arī izglīto citus, lai stiprinātu viņu profesionālo kapacitāti.Jolantai ir ass prāts, turklāt viņa spēj krīzes situācijas analizēt ne tikai no komunikācijas skatu punkta, bet arī labi pārzina juridiskos aspektus.Jolanta ir arī atsaucīga sadarbībā, iesaistās komandas darbā un gatava sniegt savu artavu kopīgu mērķu sasniegšanā.Ar viņu esmu gatava kopā iekarot profesionālās virsotnes.

Maira Kalniņa

Public Relations Specialist and Health sports specialist at Veselības inspekcija

Entuziasms, profesionalitāte, neatlaidība, atvērta, uz klientu vērsta komunikācija.

Jana Bunkus

Deputy Dean of Communication field and lecturer at Biznesa augstskola Turība | Turiba University
Ļoti interesanta un radoša pieeja ikvienam projektam. Prieks, ka vienmēr ir daudz ideju, ko ieteikt, kā arī milzīgs darba spars - darbs vienmēr paveikts laikā un ļoti kvalitatīvi. Tiešām iesaku!

Juta Spalva

Food Development manager. Product trainer. Inspirer. Marketing and development- brands, products, food trends
It’s my great pleasure to share with you some impressions about Jolanta. Deep fundamental knowledge about marketing mixed with latest trends and future vision makes her really unique specialist in such a magic field as marketing is. Jolanta was my teacher in Integrated marketing communication course, and I have gained wide knowledge and very inspired from her. Thank you Jolanta! Wish your professionalism will help and inspire more peoples and companies!

Valdis Tilgalis

(lecturer, consultant) Honorary Consul of Indonesia in Latvia at Embassy of Indonesia in Stockholm
Jolanta is very active in communication, on scientific level and on practice as well! I would recommend to be in touch with Jolanta, particularly, if You have questions connected with communication!

Marta Mackeviča

Communication and PR professional with experience in international projects, private and public sector
Augstas raudzes profesionāle komunikācijas, krīzes komunikācijas un integrētās mārketinga komunikācijas jomā. Inovatīvi domājoša, atvērta sadarbībai, zinoša, spēj raisīt arī topošo nozares profesionāļi interesi studiju procesa ietvaros. Cilvēks, kurš "deg" par to, ko dara, un nodod vērtīgās zināšanas arī studentiem. Viennozīmīgi ieteiktu sadarboties ar Jolantu, turklāt, ne vien tad, kad uzņēmumu vai iestādi jau piemeklējusi komunikācijas krīze, bet preventīvi, lai šādas situācijas novērstu.

Ilze Ruperte

Advertising agency MEDIARE. Promotional items, giveaways and corporate gifts with your logo for private and public sector. BNI Wagner member.
Higly recommend Jolanta as knowledgeable and friendly service provider, pleasant and easy in communication. Jolanta presents yourself as consultant who will usefully evaluate your company from the outside and provide recommendations on marketing communication.

Uģis Higo Glāzītis

Member of the Latvian Rock Music Association, MBA, advertising, marketing, audio, video, management, production, publishing, event organization, project management.
A great partner. Professional and individual approach to issues. Always help and give valuable advice! I recommend! Also a great teacher!

Jekaterina Antonova

Self-employed person
Esmu izgājusi Jolantas mācību kursu "Reklāma", par ko liels prieks. Detalizēti, strukturēti un ar praktiskiem piemēriem saņēmu informāciju, kuru tagad pielietoju darbā. Jolanta ir savas jomas speciāliste! Prieks un gods bija iziet apmācības pie tāda eksperta! Kā arī priekš manis viena no prioritātēm ir prakse un tas, ka varu pielietot zināšanas darbā.

Laila Uzule

Extensive Adult Education I CEO at MC Alfa - mācību centrs I Social Active Person
Sadarbība ar Jolantu bija ļoti viegla un produktīva. Tieši tāpat ar JDP Integrated Communications komandu. Jolanta gan sniedza ļoti vērtīgus ieteikumus par esošo publisko komunikāciju, gan izstrādāja ļoti vērtīgu stratēģiju video rullīšiem reklāmas kampaņai, gan sagatavoju kvalitatīvus rakstus par MC Alfa - mācību centrs.Paldies, Jolanta! Ļoti labprāt sadarbošos arī turpmāk!

Laura Vanaga

Consultant. Coach (PCC). Headhunter.
Jolanta is high level professional. Jolanta helped ICF Latvia with her expertise in communication and PR. It was my honor to collaborate with her. 

Inga Daliba

Personal Branding consultant I Lecturer I Headhunter I EQ practitioner I CEO at DarbaGuru & Personīgā Zīmola Akadēmija
Savas jomas entuziaste, iedziļinās un pievērš uzmanību ārējās un iekšējās komunikācijas niansēm, vienmēr gatava dalīties ar padomiem, ieteikumiem un savu redzējumu par konkrēto tēmu. Jolantu raksturo stingra nostāja, kas liecina par kvalitatīvi uzbūvētu iekšējo vērtību skalu, kas ir kā vadmotīvs visam, ko saka un dara. Spēj būt tieša un konstruktīva, kas ir būtiski, sniedzot atgriezenisko saiti. Strādājot biznesa kluba BNI Vivaldi vadības komandā, pārliecinājos, ka uz Jolantu var paļauties, viss tiks izdarīts pēc vislabākās sirdsapziņas.

Vita Stiģe-Škuškovnika

Diversity expert on childlessness issue | WCW People’s Champion 2022/2023 | Copywriting | Communication and education consultant
I met Jolanta in LASAP as a standout industry professional specializing in integrated marketing communications and crisis communication.
Collaborating with Jolanta on various communication projects and addressing client needs, I am confident that she is responsible, professional, trustworthy, capable of listening, and finding creative solutions.
I look forward to continuing my collaboration with Jolanta in the future and highly recommend her to those seeking a reliable and effective partner in the field of integrated marketing communications.

Irena Cippa

BNI Vivaldi & Jufess Director I Co-owner & Translation expert Hieroglifs I Lecturer RTU
I've worked with Jolanta and can vouch for her skills in marketing communications. She has over 17 years of experience in areas like project management, media, branding, and crisis communication. Jolanta is professional, precise, and creative in her work. She's smart and communicates effectively. It's not often you find someone who's both analytical and creative like her. I highly recommend Jolanta for any related job. She's a great addition to any team or project.

Kristine Krama

Company Owner at Old Riga SPA
You know when you work with the profesionals. And Jolantas team is the most profesional team a have worked with for marketing cases. I highly recomend Jolanta and her team!

Inese Brūdere

Administrative Director, Corporate Responsibilty and Communication
Professional communication expert, who provided a powerful media training, corporate communication tips & tricks, insight of crisis communication to Liepajas RAS (regional waste management company) management team. Looking forward to future cooperation.

Laura Arente

Entrepreneurship and Marketing Department
Jolanta provided excellent support during complicated brand development process for local municipality. The support was based on deep professional knowledge and long-term experience. Trainings in integrated marketing communication plan development ensured valuable basis for our future strategy.

Valdemars Dambekalns

Farmer
Droši izmantojiet- attieksme ir korekta. Ko sola- izpilda.