Atsauksmes

Olga Kazaka

Partner at A.W.Olsen & PartnersOctober 2, 2019, Jolanta was a client of Olga’s
Professional and strategic approach to communication processes.

Signe Millere

Project management. Personal growth and business efficiency development.April 1, 2019, Jolanta was a client of Signe’s
Jolanta led 3 days long practical training for young entrepreneurs of Sigulda Business incubator. Our clients were excited to learn more about market researches, branding and marketing. Workshops were very well structured and full of practical exercises and tools how to develop small and medium business. Personal attitude for each client, best practices of marketing trends and great examples showed very good and professional impression. We are very satisfied of this collaboration with Jolanta.

Ivo Mūrnieks

Digital MarketingMarch 28, 2019, Ivo was a client of Jolanta’s
Talsos apmeklēju lekciju "Integrētā mārketinga komunikācija no A-Z", ko vadīja Jolanta. Guvu daudz jaunu zināšanu, kā arī ar savu stāstījumu spēja noturēt manu uzmanību veselas 6 stundas.Pozitīvi, ka sazinoties pēc semināra, bija pretīmnākoša un ieinteresēta, sniegt padziļinātākas atbildes uz maniem jautājumiem semināra tēmas ietvaros.Paldies, Jolantai!

Greg Simons

Researcher and analyst in political risk, international armed conflicts and crisis communicationMarch 21, 2019, Greg was senior to Jolanta but didn’t manage directly
I have met and interacted with Jolanta as a doctoral student for several years now, where she has taken my classes and I have reviewed her doctoral thesis. In my professional observations, I have come to know Jolanta as a very capable student with a sharp sense of intellect and critical thinking. She is also very punctual and precise in her work. During the time she was writing her doctoral thesis, Jolanta was also working, demonstrating a high level of discipline and time/task management.

Jānis Kuršinskis

Graphic design | UI |March 25, 2019, Jānis worked with Jolanta but at different companies
Jolanta is enthusiastic, ambitious with positive attitude go-getter for any marketing challenge and effective communicator. We worked together on many design projects from scratch till finish which resulted in very good reviews from customers, supermarket chains and affiliate partners. She is high-level professional in her field and i would recommend to anyone who is in need of marketing services.

Jānis Znotins

Project Coordinator at Stills LTDMarch 8, 2019, Jolanta was a client of Janis’
Talsu novada pašvaldība sadarbībā ar Talsu biznesa inkubatoru Lat-Lit projekta ietvaros uzaicināja Jolantu vadīt 6h lekciju par tēmu - Integrētā mārketinga komunikācija no A-Z. Lai arī seminārs bija garš, Jolanta lieliski piesaistīja un noturēja auditorijas (62 cilvēki) uzmanību un iesaistīja dažādās praktiskās mārketinga nodarbībās. Rezultātā gan semināra organizatori, gan apmeklētāji ieguva/nostiprināja savas zināšanas visā, kas saistās ar mārketinga komunikāciju. Noteikti iesaku jebkāda veida mārketinga jautājumos sazināties ar Jolantu, viņa noteikti Jums palīdzēs.

Inga Sprice

Dr.sc.soc, Pure Academy valdes locekleFebruary 21, 2019, Inga and Jolanta were students together
Jolanta ir viena no profesionālākajām riska un krīžu komunikācijas pārzinātājām un īstenotājām. Tā kā Jolanta daudzu gadu garumā šo lietu ir dziļi pētījusi gan no teorētiskā aspekta, gan praktiskā, tiklīdz nepieciešams kāds padoms, droši vēršos pie Jolantas.

Uldis Strautkalns

Project manager at Biznesa augstskola Turība
Ar Jolantu viegli strādāt. Viņai ir viedoklis, kuru spēj pamatot. Ja nepiekrīt - pierāda. Ja nevar pierādīt, ieklausās un mācās.

Kristine Tjarve

PR, communication and social media professional, Consultant and Lecturer January 30, 2020, Jolanta worked with Kristine in the same group
Lai arī pazīstu Jolantu tikai īsu brīdi, varu sniegt ļoti pozitīvas rekomendācijas par viņas profesionālajām zināšanām. Jolanta ļoti labi pārzina krīžu komunikācijas un integrētās komunikācijas jomas, labprāt sniedz padomus šajās jomās, kā arī izglīto citus, lai stiprinātu viņu profesionālo kapacitāti.Jolantai ir ass prāts, turklāt viņa spēj krīzes situācijas analizēt ne tikai no komunikācijas skatu punkta, bet arī labi pārzina juridiskos aspektus.Jolanta ir arī atsaucīga sadarbībā, iesaistās komandas darbā un gatava sniegt savu artavu kopīgu mērķu sasniegšanā.Ar viņu esmu gatava kopā iekarot profesionālās virsotnes.

Maira Kalniņa

Public Relations Specialist and Health sports specialist at Veselības inspekcija

Entuziasms, profesionalitāte, neatlaidība, atvērta, uz klientu vērsta komunikācija.

Jana Bunkus

Deputy Dean of Communication field and lecturer at Biznesa augstskola Turība | Turiba University
Ļoti interesanta un radoša pieeja ikvienam projektam. Prieks, ka vienmēr ir daudz ideju, ko ieteikt, kā arī milzīgs darba spars - darbs vienmēr paveikts laikā un ļoti kvalitatīvi. Tiešām iesaku!

Juta Spalva

Food Development manager. Product trainer. Inspirer. Marketing and development- brands, products, food trends
It’s my great pleasure to share with you some impressions about Jolanta. Deep fundamental knowledge about marketing mixed with latest trends and future vision makes her really unique specialist in such a magic field as marketing is. Jolanta was my teacher in Integrated marketing communication course, and I have gained wide knowledge and very inspired from her. Thank you Jolanta! Wish your professionalism will help and inspire more peoples and companies!