Laikmetā, kad aizņemtības, slinkuma un visādu citādu iemeslu dēļ cilvēki pārsvarā lasa tikai virsrakstus, ir būtiski padomāt, kā sociālajos medijos uzlabot tekstu lasāmību, pārskatāmību. Viens veids ir emocijzīmes, tikai ir vairāki nosacījumi, kas būtu ņemami vērā, lai nepanāktu pretējo efektu, kad visa šķiet daudz par daudz.
Stratēģiska izvēle paliek nemainīga
Emocijzīmes noteikti piešķir zīmolam personības iezīmes. Tomēr ir svarīgi savus tekstus nepārvērst par rasolu. Turklāt ir redzams, vai zīmols šim aspektam ir pievērsies stratēģiski, vai nodod vēlamos vēstījumus, kas saskan ar tā vērtībām, pozicionējumu, arhetipu.
Sakārtota izskata vadlīnijas
Ieteikums – konsekventi ievērot kārtību, proti, uzskaitījumam, svarīgiem faktiem, citai informācijai lietot viena veida emocijzīmes. Ziņu sadaļu galvenē šīs zīmes var kalpot kā mini virsraksti, kas sadaļas vizuāli atdala. Arī pats emocijzīmju izvietojums parasti ir stratēģisks, pārdomāts, piemēram, garus teksta blokus atdalot, tā saglabājot lasītāja uzmanību. Emocijzīmes var likt arī pie atslēgvārdiem, lai pievērstu uzmanību.
Tās var būt arī teksta sākumā un beigās. Piemēram, JDP Integrated Communications VIENMĒR ierakstus sāk ar cilvēka pēdiņām un trim īpašiem punktiem. Ieraksta beigās tiek likts vēl viens tāds punkts. Stratēģiski tieši šī izvēle saistīta ar aģentūrai raksturīgo unikālo pārdošanas punktu, kā arī saukli “Tavam klientam pa pēdām”, kas ir mini paziņojums par mūsu misiju. Klienti un sekotāji mūsu ierakstus pēc šīm pēdiņām atpazīst, jo tās ir visur, kur paužam viedokli.
Parasti klientiem iesakām izvēlēties trīs līdz piecas emocijzīmes, kur viena vai divas ir vienmēr lietojamās, kā arī papildus zīmes ir svētkiem, uzskaitījumam un svarīgai informācijai. Pie noteiktām rubrikām mēs vēl lietojam brūnu sirsniņu, kas arī ir saskaņota ar zīmola krāsām, un sadaļai “Noskatīts ceļojumos” esam izvēlējušies palmu. Nereti kaut ko pievienojam apsveikumiem, bet tas nav bieži. Tātad parasti aprobežojamies ar cilvēka pēdiņām, trim punktiem sākumā, vienu teksta beigās un brūnu sirsniņu. Tas arī viss – vairāk mums tiešām nevajag. Teksts nav jāsaraibina, lai neapgrūtinātu uztveri.
Klienti nereti izvēlas nelietot neko. Arī tā ir stratēģija. Tikai tad vienmēr iesakām padomāt, kā garos tekstus atdalīt ar atstarpēm vai citādi, jo mērķis tomēr ir tāds, lai cilvēks izlasa.
Ieteikums – emocijzīmes lietot taupīgi, proti, nepārspīlēt un izmantot tikai svarīgākajās vietās.
Saglabāt konsekvenci un zīmola identitāti
Lietojiet ierobežotu emocijzīmju komplektu, turklāt tādu, kas atbilst jūsu zīmola balsij, jo ar tām tiek veidots atpazīstams vizuālais stils! Svarīgi ir lietojumu nostiprināt uzņēmuma iekšējās vadlīnijās, lai panāktu to, ka tiek ievērota konsekvence. Proti, nedrīkstētu mētāties, vadoties pēc garastāvokļa . Atslēgas vārds ir skaidrība. Lietojumam jāraisa asociācijas ar zīmolu. Kas tad ir zīmols? Visvienkāršākā definīcija: priekšstatu kopums cilvēka prātā. Emocijzīmes noteikti var palīdzēt to nostiprināt vai arī – gluži pretēji – radīt nevēlamu priekšstatu. Abos gadījumos iespaids rodas, tāpēc der apsvērt, ko vēlamies cilvēka prātā atstāt. Vienmēr jāatceras, ka mazāk ir vairāk (“less is more”): ar daudzām emocijzīmēm nevajag auditoriju pārslogot. Dažas pārdomāti izmantotas ikonas būs ietekmīgākas nekā virkne nesaistītu. Mērķis – atvieglot sekotāju izpratni par zīmolu un tā vēstījumiem.
Kas piesaista uzmanību? Ko emocijzīmes dara?
Emocijzīmes, kas vizuāli izceļas, tomēr plūstoši iekļaujas tekstā. Nekonsekvents lietojums palielina risku, ka cilvēki vienkārši pārtrauks lasīt.
Emocijzīmes noteikti piešķir zīmolam personību. Tās parāda, ka esat pieejami, atsaucīgi, ka ar jums var sazināties,
Emocijzīmes veido emocionālu saikni, izraisot pozitīvas izjūtas, piemēram, izbrīnu, prieku, laimi, uzticēšanos.
Emocijzīmes veicina iesaistīšanos un mijiedarbību. Tās var kalpot kā sarunu aizsācējas, kas palīdz ar klientiem veidot attiecības. Pētījumi liecina, ka ziņas ar emocijzīmēm tiek kopīgotas biežāk. Tā tiek sasniegta plašāka potenciālo klientu auditorija.
Emocijzīmes piešķir tekstam vieglumu un jautrību – tas vieglāk iegulstas prātā.
Stratēģiska emocijzīmju lietošana klientu piesaistei
Emocijzīmju lietojumam noteikti jāsaskan ar mērķauditorijas profilu: psihogrāfisko, demogrāfisko, tehnogrāfisko u.c. Tātad jāizvēlas tādas emocijzīmes, kas rezonēs ar jūsu klientiem. Piemēram, ja kādam patīk ātrums, piedzīvojumi un asas izjūtas, zīmei tas noteikti būtu jāvēsta. Tas parāda, ka klientu intereses saprotat un varat veidot attiecības.
Reklamējot īpašos piedāvājumus, jāpadomā, kādas emocijzīmes raisa rīcību.
Rīkojot konkursus, izspēlējot dāvanas, jāpadomā, kas rada aizrautību un asociējas ar izklaidi.
Atbildot uz komentāriem un atsauksmēm, emocijzīmēm būtu jākalpo kā pozitīvam pastiprinājumam. Tā var iemantot auditorijas atzinību un veicināt mijiedarbību nākotnē.
Vairāk lasāmā par pasaules topa emocijzīmēm, kā arī mazliet statistikas šeit
Šajā rakstā izklāstīti veidi, kur lietot emocijzīmes, piemēram, profila aprakstos (“bio”), pie sadaļas “Aicinājums rīkoties” (“call to action”), atdalot tekstu utt. Skaties šeit
Lasīšanai vairāki interesanti raksti:
https://contentworks.agency/should-your-brand-use-emojis-on-social-media/
https://www.leoniconsultinggroup.com/blog/2021/12/02-emoji-dos-and-donts
https://minter.io/blog/how-to-use-emojis-on-social-media-as-a-brand/
Emocijzīmes ir rīks, un kā jebkurš rīks tās vislabāk darbojas tad, ja tiek lietotas stratēģiski. Pārdomāta rīcība ar tām, lai piesaistītu uzmanību, veidotu mijiedarbību un veicinātu iesaisti, ļauj efektīvi iegūt vairāk klientu.
Netiec galā?
JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, treniņus (mediju, krīzes komunikācijas un zīmolu pozicionēšanu)
Raksti: jdp@jdpintegratedcomm.com
Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos medijos: “JDP Integrated Communications”, @jdpintegrated
Raidieraksts "Kādā sakarā?!" Klausies šeit.
Patiesā cieņā –
Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD
25.04.2024.