Integrētās Mārketinga Komunikācijas Tendences 2024

Vienmēr uzdodu sev jautājumu, vai tendences drīkst saukt par tendencēm, ja vairākas ir šķietami nemainīgas, aktuālas jau gadiem. Vairāk – iepriekšējo gadu apkopojumā: Tendences 2023

Šis ir jau ceturtais gads, kopš tās apkopoju, iepazīstoties ar zinātniskiem un citiem rakstiem, dažādiem aģentūru pētījumiem, globālo ekspertu viedokļiem, aģentūras JDP Integrated Communications ikdienas darbā novēroto utt.  Jāsecina, ka nianses ir un kustība notiek. Visvairāk, protams, pateicoties tehnoloģiju attīstībai. Tendenču prognozēšana palīdz “negulēt uz lauriem” un būt kustībā, tā vismaz radot iespaidu, ka notiek attīstība.

#1 Draudzēšanās ar mākslīgo intelektu / “ChatGPT” ir arī labas alternatīvas

Katru dienu tehnoloģijas mainās un attīstās, tiek radīti jauni rīki. Mākslīgā intelekta rīki tiek integrēti jau esošajos. Piemēram, e-pasta mārketinga sistēmās saturu var viegli ģenerēt turpat. Tas var būt izaicinājums stratēģiskai integrētās mārketinga komunikācijas plānošanai un vadībai, bet nekas nav neizdarāms. Tikai jāprot nepārspīlēt, jo mākslīgais intelekts pagaidām ir diezgan sintētisks un viegli atpazīstams. Ja runājam par autentiskuma nozīmi, šķiet, ka ir jāprot novilkt robežas, lai to nepazaudētu. Turklāt vienmēr jāpieslēdz prāts, un viss radītais rūpīgi jāpārbauda, lai saturs nav pārāk vispārīgs, līdzīgs 90% citu radītā satura, pārāk mākslīgs vai kļūdains. Cilvēka prātam jābūt kā barjerai starp tehnoloģijām un patērētāju, jo mākslīgais intelekts nevar aizstāt cilvēku unikālo pieredzi (vismaz pagaidām ).

Un tomēr ir vērojama nepārtraukta šo tehnoloģiju un rīku attīstība – tas nozīmē, ka nevaram izlikties to neredzam. Ir jābūt gataviem katru dienu mācīties ko jaunu, pieņemt to un sadraudzēties. Nepārspīlēt, neaizrauties, bet sadraudzēties. Mākslīgais intelekts turpinās ieņemt arvien nozīmīgāku vietu arī integrētajā mārketinga komunikācijā, automatizējot dažādus uzdevumus, personalizējot klientu pieredzi un veidojot radošu saturu. 

Tomēr jāsaka, ka ChatGPT nav vienīgais rīks, un tam ir arī labas alternatīvas. Par šīm un citām datos balstītām tendencēm vairāk: šeit.

Ne tikai mārketings, bet arī sabiedrisko attiecību joma aktīvi lieto mākslīgo intelektu. Tiek prognozēts, ka 2024. gadā šīs nozares profesionāļi, lai sasniegtu savus mērķus, izmantos dažādas platformas un kanālus. Lielākā daļa speciālistu plāno izmantot mediju uzraudzības rīkus un satura kalendārus, viņi vēlētos tādus rīkus, kas var paredzēt nākotnes notikumus, un uzskata, ka gads būs veltīts ētiskām, pārredzamām un sociāli atbildīgām sabiedrisko attiecību aktivitātēm. Vairāk: šeit


#2  Stāsti sērijveida videostāstus

Cilvēkiem patīk “drāmiņa” – stāsts un tā turpinājums. Jā, to var izstāstīt, izmantojot arī fotogrāfijas, bet piekritīsiet: video būs dzīvāks, efektīgāks. Tāpēc ieteicams izmantot video kā stāstu rīku, jo speciālisti turpina prognozēt, ka satura veidošanā tas arī turpmāk būs dominējošais, koncentrējoties uz saistošu, informatīvu un kopīgojamu saturu. Atliek tikai atcerēties stāstu veidošanas (“storytelling”) pamatprincipu, proti, vispirms jārada intriga, tad nāk kulminācija un atrisinājums. Tas ir tieši tik vienkārši! 

Jāatceras, ka videoklipi ir arī spēcīgs meklētājprogrammu optimizācijas (SEO) rīks, kas vietnēm piesaista vairāk apmeklētāju. TikTok popularitāte turpinās, un īsi videoklipi dominē saturā ne tikai tur, bet arī vietnēs Facebook un Instagram. Nav mazinājusies efektivitāte arī ilgākam videosaturam vietnē YouTube. Tikai jāatceras, ka stāsts jāveido, izvairoties no tiešas pārdošanas. Cilvēki pērk stāstus, ne preces vai pakalpojumus. Kā papildu elements mārketinga komunikācijas stratēģijā būtu iekļaujama tiešraides straumēšana, kas būs efektīvāka tad, ja arī pirms un pēc tās veidosiet stāstu (angl. pre-launch, launch, post-launch communication). 

Atliek izvēlēties kanālus, kuros būtu stratēģiski svarīgi atrasties. Visos nav jābūt, bet vairākos gan. Jāatceras, ka jaunā paaudze saskaņā ar statistikas datiem dod priekšroku tieši vietnei TikTok, tur uz jautājumiem meklējot ātras atbildes. Starp citu, sarīkoju vietējo eksperimentu, vairākiem jauniešiem jautājot, kur viņi meklē saturu, un saņēmu atbildi, ka tiktokā un instagramā. Uz manu jautājumu, kāpēc ne vietnē Google, saņēmu atbildi: “Bet kāpēc liekas darbības?” 

Sociālo mediju stāsti, ko popularizē tādas platformas kā Instagram un Snapchat, 2024. gadā savu dominējošo stāvokli saglabās. Savukārt stāstu īslaicīgais un ieskaujošais raksturs ir piemērots ietekmētāju jeb influenceru mārketingam, un to būtu vērts atcerēties. Klientu iesaistīšana, izmantojot videomārketingu, ir viena no iedarbīgākajām stratēģijām, kas piesaista uzmanību. Tāpat prognozēts “pazūdošā satura” popularitātes pieaugums. Tātad jārada īss, bet iedarbīgs un pietiekami interaktīvs saturs. Šai tendencei nāksies pielāgoties un savās reklāmās efektīvi izmantot izzūdošo saturu. 

Videosaziņa ir spēcīgs instruments arī iekšējās komunikācijas uzlabošanai. Vairāk par tās tendencēm: šeit

#3 Personalizēšana un autentiskums

Patērētāji arvien vairāk pieprasa personalizētu pieredzi, un tas patiesībā ir cieši saistīts ar autentiskumu. Šajā gadā aģentūras JDP Integrated Communications komanda kādam klientam, kurš darbību balsta pārsvarā citās pasaules valstīs, jautāja, ko darīt ar 18. novembra apsveikumu. Likt, nelikt? Klients atbildēja – likt, jo ir novērots, ka tantei Amerikā vai Austrālijā patīk sasniedzamība, autentiskums un, jā, arī personalizēšana. Ko tas nozīmē mārketinga komunikācijas speciālistiem? Personalizētas kampaņas, izmantojot datus un mākslīgo intelektu. Neaizmirstot, ka vēl joprojām dominē daudzkanālu mārketings, kas klientiem ļauj ar zīmolu mijiedarboties vairākos kanālos.

#4 Ilgtspējīgu zīmolu komunikācija

Tā liek ne tikai darīt, bet arī komunicēt, un tas tiek darīts, jo sabiedrība, īpaši jaunā paaudze, to sagaida. Sabiedrībai ir svarīga zīmola nostāja konkrētos jautājumos. Tādēļ ir būtiski runāt par ražošanu, piegādi, ilgtspējīgu domāšanu. Korporatīvajā komunikācijā arvien vairāk tiek uzsvērta ilgtermiņa vērtības radīšana, iekļaušanas sabiedrības veidošana un ietekme uz vidi. Tas liecina par pāreju uz ilgtspējīgām inovācijām, iekļaujošu komunikāciju un stratēģiskām sabiedriskajām attiecībām, lai veicinātu uzticēšanos. “Zīmola ilgtermiņa attīstības līdzsvarošana ar īstermiņa rādītājiem kļūst par galveno, saskaņojot peļņu, planētas nākotni un cilvēkus kā derīgas biznesa stratēģijas neatņemamas sastāvdaļas.” Vairāk šeit

#5 Klientu pieredze / atsauksmes

Tiek prognozēts, ka 2024. gadā galvenā uzmanība tiks pievērsta klientu pieredzei un tās atspoguļošanai. Tas nozīmē, ka stratēģiski gudri būtu koncentrēties uz to, lai vispirms pozitīvu pieredzi radītu un tad par to stāstītu. Neaizmirstot runāt arī par to, ka klienti atgriežas, tātad par lojalitāti. Uzņēmumi izmantos jaunākās tehnoloģijas un liks lietā dziļu izpratni par patērētāju vajadzībām, lai no jauna definētu, kā un vai klienti tiek iesaistīti, iepriecināti un noturēti.  

Vairāk par šo tēmu: šeit

Savukārt par lojālajiem klientiem jāparūpējas, piedāvājot īpašas atlaižu vai bonusu programmas, vērtīgu saturu, lai preces vai pakalpojumus vairāk iepazītu (piemēram, izmantojot e-pasta mārketingu). Vēl joprojām darbojas slēgto grupu fenomens un satura izvietošana īpaši lojālo klientu pulcēšanās vietā. 

#6 Komercija sociālajos medijos

Sociālā komercija jeb, kā es to mēdzu saukt, “gribu nopirkt šeit un tagad” īpaši raksturīga jaunajai paaudzei. Speciālisti lēš, ka 2024. gadā tā turpinās augt. Mārketinga speciālistiem sociālie mediji būs jāintegrē savās stratēģijās un jārada klientiem iespējas iepirkties šajās platformās. Sociālās komercijas rādītāji pēdējos gados ir būtiski palielinājušies, ja salīdzina ar tradicionālajām iepirkšanās vietām, un šo aspektu nedrīkst atstāt bez ievērības. Prognozēts, ka pārdošanas apjoms tieši sociālajos medijos pieaugs aptuveni par 30%. Vairāk par šo tēmu: šeit

Kopumā paredzams, ka arī 2024. būs sociālajiem medijiem interesants gads, kurā tie turpinās cīnīties par patērētāju uzmanību. Iespējama arī dominējošā stāvokļa maiņa, jo nepārtrauktā drāma ar vietni “X” (agrāk Twitter) dod vietu jaunām platformām, piemēram, Instagram Threads un Bluesky. Vairāk: šeit

Svarīgi, ka sociālajos medijos intensīvi tiek integrētas arī mākslīgā intelekta iespējas. Tas nozīmē, ka zili brīnumi vēl tikai būs. Vairāk statistikai: šeit. Vairāk par pārdošanas tendencēm, neizmirstot, ka dominē vērtībās fokusēta pārdošana. Skaties šeit.

Ieskrienoties pārdošanas labirintos, svarīgi ir nepārcensties un atcerēties par datu konfidencialitāti, kas savu aktualitāti nav zaudējusi. Jā, vide ir diezgan sarežģīta, bet privātuma noteikumi attīstās, un tas nozīmē, ka mārketinga darbiniekiem jāgarantē tas, lai pārdošana atbilstu stingriem datu privātuma noteikumiem un lai tā nodrošinātu pārredzamu un drošu datu apstrādi.

#7 Balss komercija

Par to tiek runāts vairākus gadus, bet šķiet, ka esam tai jau daudz tuvāk. Balss komercija ir jauns saziņas veids, un dažādos kanālos eksperti lēš, ka 2024. gadā tas, domājams, pieaugs. Tas nozīmē, ka mārketinga speciālistiem nāksies izveidot ar balsi aktivizētu pieredzi, kas ļaus klientiem ar zīmolu mijiedarboties, izmantojot balss komandas. Vairāk: šeit. Tehnoloģijas turpina attīstīties, tāpēc, lai meklētu informāciju, arvien vairāk patērētāju izmanto balss palīgus, piemēram, Siri, Alexa un Google Assistant. Šī iemesla dēļ vajadzīga balss meklēšanas optimizācija, kas ietver vietnes, satura un atslēgvārdu uzlabošanu tā, lai tie atbilstu tam, kā cilvēki runā, nevis savus vaicājumus raksta. Nāksies mazliet pārorientēties. 

Vēl lasīšanai: šeit.

#8 Iekļaujošs internets / virtuālās un paplašinātās realitātes konverģence

Sagaidāms nākamais tiešsaistes attīstības posms, virzība ārpus “plakanām” tīmekļa lapām, attēliem un videoklipiem, lai radītu tādu pieredzi, kas ir saistošāka un veicina mijiedarbību un sadarbību. Tas ietvers tādas tehnoloģijas kā virtuālā un paplašinātā realitāte. Tas nozīmē arī konverģenci jeb jauktu realitāti, kaut arī abas realitātes ir atšķirīgas tehnoloģijas, kurām ieskaujošā interneta veidošanā ir liela nozīme. Abām kopā potenciāls ir vēl lielāks. “Piemēram, iedomājieties tiešraides koncertu, kurā vienlaikus darbojas digitālais “dvīnis”. Virtuālā auditorija var šovu izbaudīt, izmantojot virtuālās realitātes austiņas, savukārt klātesošie apmeklētāji var uzlikt paplašinātās realitātes brilles un redzēt virtuālos apmeklētājus, kuri stāv skatītājos līdzās. Ieskaujošās tehnoloģijas konverģence, kas radīs jauktu realitāti, kurā barjera starp reālo un digitālo ir izplūdusi, kļūs arvien izplatītāka.” Vairāk šeit

#9 Pieaug sponsorētu influenceru kampaņu popularitāte vietnē TikTok

Ietekmētāju mārketings vēl joprojām ir veids, kā zīmoliem ar savu mērķauditoriju mijiedarboties, un globālā statistika vairākos avotos vēsta, ka reklāmdevēji savus resursus tam novirza. Interesanti, ka influencerus arvien vairāk sāk izmantot arī citas, līdz šim kūtrākas nozares, piemēram, finanses, farmācija u.c. Pieprasītāki būs tie, kuri ar saviem sekotājiem patiešām sazinās, daloties pieredzē, piemēram, par naudu, veselības aprūpi vai citām ikdienas tēmām. Tātad dominē autentiskums, un ar robotizētu automatizāciju tālu netiksim. 

Vēl jāpiebilst, ka pieaug tendence ietekmētāju kampaņās sponsorēt sociālos ierakstus, īpaši tādās platformās kā TikTok, tāpat būs vērojama paradigmas maiņa, izvairoties no tiešas preču rādīšanas. Tas būs jādara smalki un ar gaumi, lai nepazūd dabiskums. “2024. gadā ietekmētāji preces nemanāmi integrēs savā saturā, vienlaikus apspriežot dažādas aizraujošas tēmas. Šī pieeja rosina zinātkāri, mudinot auditoriju pētīt tālāk. Izraisot zinātkāri un iedvesmojot, ietekmētāji var veicināt cilvēkos dziļāku iesaisti un uzticēšanos. Šī tendence vēsta, ka mūsdienu patērētāji novērtē preču integrācijas smalkumu, dodot priekšroku tādam saturam, kas informē, nevis atklāti reklamē.”

Vairāk šeit

Mikroinfluenceri vēl joprojām būs populāri, un tas ir tieši saistīts ar dabiskumu. Auditorija kļūst arvien zinošāka, tāpēc palielinās pieprasījums pēc patiesuma un pārredzamības, ko var nodrošināt tieši šie cilvēki. Tas arī ar auditoriju visdziļāk rezonē. Jāpiebilst, ka TikTok algoritms ir izstrādāts saistoša satura reklamēšanai, un tas būtu jāievēro, ja vēlamies rezultātu. 2024. gadā galvenais būs tieši lietotāju radītais saturs, tā panākot autentiskumu. Tātad stratēģijas jāpielāgo, jāizmanto dabiskums un ilgtermiņa sadarbība. Tad jau būs arī taustāmi rezultāti. 


#10 Patērētāji kļūst redzīgāki, parādās skepse

Šis ir ļoti, ļoti (!) svarīgs aspekts. Proti, lielākā daļa cilvēku ir informēti par mākslīgā intelekta klātesamību, un tas nozīmē distancētu skepsi par redzēto, reklamēto preci vai pakalpojumu, reklāmrakstu vai viedokļrakstu, piedāvājuma patiesajām īpašībām utt. Patērētāji daudz rūpīgāk aplūko, ko viņi lieto. Arī šajā “ķibelē” ir izeja, un atslēgas vārds ir caurspīdīgums, kas dažkārt nozīmē arī atzīšanos, ka šis reklāmas materiāls tapis ar mākslīgā intelekta palīdzību u.c. mārketinga trikiem.

#11 Kultūra pirmajā vietā / uzticības signāli arvien spēcīgāki

Patērētāji, izvēloties zīmolus, arvien vairāk seko to kultūrai, un pētījumi to pierāda. No vienas puses, šī ir jau sena patiesība, ka cilvēki meklē tādus zīmolus, kas saskan ar viņu pašu vērtībām. No otras puses, pēdējo gadu ģeopolitiskie notikumi iekustinājuši virkni faktoru, kas to tikai veicinājuši. Kā vēsta Kantar pētījums, “tirgotāji seko kultūrai, lai ar patērētājiem sazinātos tiem pieejamā rakstzīmju, modes, mūzikas, valodas, normu un vēlmju valodā. Panākumi rodas tad, kad mārketings sakrīt ar kultūru, un tiek zaudēts, ja mārketings to aizskar”. Vairāk šeit. Šī iemesla dēļ ir jābūt īpaši uzmanīgiem, jāpārdomā zīmola izpausmes veids, komunikācijas kanāli, normas, izteiksmes līdzekļi utt. Kantar pētījums arī vēsta: “Visā pasaulē 80% saka – viņi “pieliek pūles”, lai iepirktos no tiem uzņēmumiem, kas atbalsta viņiem svarīgus mērķus. Tomēr patērētāji ne vienmēr dara to, ko saka. To sauc par pirkuma vērtības un darbības starpību. Taču pirkšana nav vienīgais veids, kā patērētāji pauž savas kultūras vēlmes.” Proti, viņi ir sākuši vairāk rīkoties un kļūst konfrontējoši, ja zīmolu kultūra ar viņu vērtībām nesaskan. Šī iemesla dēļ 2024. gada mārketinga plānošanā jāiekļauj konfrontācijas risks un ar to jārēķinās, jāplāno iespējamā reakcija jeb ir nepieciešams risku komunikācijas plāns, lai izvairītos no krīzes situācijām vai nevajadzīgām likstām. Vairāk šeit

Diemžēl kultūras aspekts ir cieši saistīts ar atcelšanas kultūru. Tas nozīmē, ka patērētāji var arī pārējos publiski aicināt masveidā atteikties no zīmola precēm vai pakalpojumiem, ja zīmola kultūra būs ārpus viņu normām. Patērētāji uzvedas kā niķīgi bērni: piesit kāju un savu nostāju pauž diezgan skaļi. Te vēlētos atgādināt par terminu, ko pirms pāris gadiem aktivizēju aģentūras JDP Integrated Communications sociālo mediju kontos (@jdpintegrated – seko FB un IG): “slacktivism” vienkāršotā valodā nozīmē piketus, demonstrācijas, piemēram, sociālajos medijos. Paturiet šo terminu prātā – 2024. gadā tas varētu noderēt.  

Tātad uzticības signāli būs redzami arvien spēcīgāk, un tas var izpausties klientu atsauksmēs, nozares reputācijā utt. Tas ir svarīgi arī vietnē Google, kas konsekventi cenšas noteikt, cik uzticama ir zīmola vietne tāpat kā potenciālie klienti, lai meklēšanā tā pozīciju ranžētu. Tāpēc 2024. gadā zīmoliem obligāts nosacījums būs trešās puses apstiprinājums, un sabiedriskajām attiecībām šajā jautājumā ir izšķiroša nozīme. Vairāk: šeit.

#12 Nozares līderu pozicionēšana vietnē LinkedIn

Runājot par sabiedrisko attiecību aktivitātēm, nav iedomājams labāks kanāls par LinkedIn, kurā var interaktīvi parādīt nozares līderu nostāju, radīt diskusiju, veidot tēlu utt. Sabiedrisko attiecību speciālisti to dēvē par LinkedIn domu vadību (angl. “LinkedIn” thought leadership). Tas ir sociālais medijs ar vairāk nekā 700 miljoniem lietotāju visā pasaulē, kas organizācijām un privātpersonām lieliski ļauj demonstrēt savas zināšanas un iespējas plašākai auditorijai, un tas ir īpaši svarīgi eksportējošiem uzņēmumiem. Sasniedzamība ir unikāla, un šī platforma ir labākais veids, kā izveidot efektīvu klātbūtni tiešsaistē, piedāvājot publicēt rakstus, rosināt diskusijas, sazināties ar citiem un dalīties atziņās, vienlaikus radot spēcīgu personisko zīmolu.

Speciālisti lēš, ka arī 2024. gadā LinkedIn būs spēcīgs instruments tām privātpersonām un tiem uzņēmumiem, kas vēlas sevi pozicionēt kā nozares līderus. Šī iemesla dēļ ir vērts īsi aplūkot svarīgākās LinkedIn tendences 2024. gadā. (Uzskaitījuma apkopojumam izmantoju mākslīgā intelekta (Google Bard) piedāvāto aprakstu, protams, to pielāgojot. Kāpēc izmantoju? Šķita svarīgi padziļināti ietvert platformas tendenču apskatu, tomēr saprotu, ka dažādu pētījumu lasīšana būs laikietilpīga un kopējā rakstā šī ir tikai viena no apakštendencēm. Tas ir veids, kā ikdienā atvieglojam sev darbu un taupām laiku. Bet (!!!) pieslēdzot prātu!) 

Kas tad platformā dominēs?  Proti, speciālisti prognozē (Google Bard piedāvāja arī lieliskas atsauces uz apkopoto):

Par citām sabiedrisko attiecību tendencēm vairāk: šeit

#13 Iepakojums? Labāk bez tā un ilgtspējīgi

Aplūkojot grafiskā dizaina tendences, visvairāk man patika un ar iepriekš minētajām vērtībām, kultūru un ilgtspēju šķita saistīta “iepakojuma noņemšana un ilgtspējīga greznība” (angl. de-packaging and sustainable luxury). Šo tendenci ir veicinājušas klimata pārmaiņas un zīmolu pieaugošā apņemšanās ražošanā un iepakojuma dizainā būt atbildīgiem pret vidi. Gaidāma radoša pieeja “iepakojumam bez iesaiņojuma”, kas noteikti būs uzdevums grafiskajiem dizaineriem, izvēloties arī ilgtspējīgu materiālu. Šāds dizains jau pats rada stāstu – atliek kompleksi to izstāstīt. Vairāk: šeit

Savelkot visu kopā, 2024. gadam izkristalizējas vairākas atslēgas tēzes:

P.S.

Šajā gadā aģentūras JDP Integrated Communications komanda dažādās jomās realizējusi daudzus interesantus, diezgan redzamus un skaļus, kā arī klusākus projektus, un mūsu unikālais pārdošanas punkts vēl joprojām ir “eksperts, zinātnieks un pētnieks”. Ar to lepojamies, jo pie katra projekta strādā augstas raudzes speciālisti ar ievērojamu zināšanu un pieredzes bagāžu. Mums un mūsu klientiem patīk teikt: “Maza aģentūra ar lieliem projektiem.”

Milzīgs paldies klientiem un sadarbības partneriem par uzticību! Mēs izbaudām to, ko darām, un aģentūras komunikācijas kanālos turpināsim “dziļo” saturu radīt arī turpmāk. 

Galvenais motīvs: “Tavam klientam pa pēdām.”

Netiec galā?

JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, treniņus (mediju, krīzes komunikācijas un zīmolu pozicionēšanas).

Raksti: jdp@jdpintegratedcomm.com 

Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos medijos: JDP Integrated Communications, @jdpintegrated

Podkāsts "Kādā sakarā?!"

Patiesā cieņā –

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD

30.12.2023.

Vēl lasīšanai:

https://marketingcommunications.wvu.edu/professional-development/marketing-communications-today/marketing-communications-today-blog/2023/12/01/marketing-trends-for-2024     

https://www.linkedin.com/pulse/marketing-communication-trends-2024-anticipating-shifts-liz-m-7bf5c/?trk=article-ssr-frontend-pulse_more-articles_related-content-card 

https://marketingavide.lv/LMVA_2023_13.12.f5ae0a11c3e1e59bf71a.pdf 

https://www.optimove.com/blog/2024-marketing-trends-and-predictions 

https://www.forbes.com/sites/forbescommunicationscouncil/2023/10/30/top-5-marketing-trends-for-2024/ 

https://www.forbes.com/sites/forbesbusinesscouncil/2023/12/01/six-trends-in-public-relations-to-watch-out-for-in-2024/?sh=48e8ae837d9c 

https://blog.businesswire.com/media-relations-trends-and-predictions-for-2024 

https://threerooms.com/blog/branding-trends-for-2024

https://www.designerpeople.com/blog/branding-trends-2024/ 

https://www.forbes.com/sites/williamarruda/2023/12/19/8-personal-branding-trends-for-2024-your-blueprint-for-career-success/?sh=2bc07cba2cb9 

https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2023/08/22/branding-yourself-for-the-future-personal-branding-techniques-for-2024-and-beyond/?sh=44c1c62c2acd