Nereti uzņēmumi, veicot auditu savai uzņēmējdarbībai, saskaras ar skarbo realitāti – produktu nepērk vai pakalpojumu neizvēlas, jo klientus neuzrunā krāsu komunikācija - visās tās izpausmēs. Krāsu psiholoģija ir vērā ņemams faktors uzņēmumu komunikācijā. Tas ietver visu – zīmola komunikācijas krāsas logotipos, uz produktu dizainiem, sociālos tīklos vai saziņai mājaslapā, uzņēmuma īpašnieku vai darbinieku apģērbā, biroja krāsās utt. Pat automašīnu izvēlē.
Rokoties zemapziņas dzīlēs
Krāsas un to kombinācijas noteikti ietekmē komunikāciju, to apzinoties vai neapzinoties. Krāsai ir ļoti spēcīga zemapziņas ietekme un tā dod daudz nenovērtējamu instrumentu komunikācijas uzlabošanai. Zīmolvadības kontekstā svarīgi izvēlēties, kura būs gaišākā un pati tumšākā krāsa, pēc tam salikt krāsu komunikācijas paleti. Vēl svarīgs aspekts – mārketingā nevajadzētu lietot vienu krāsu, bet izvēlēties arī kādus papildus toņus savai galvenajai izvēlei, jo pārmērīga vienas krāsas lietošana var vai nu noliegt tās efektu, vai arī radīt pilnīgi pretēju ietekmi. Tā arī radīsies iespējas aptvert plašāku mērķauditoriju. Mērķtiecīga krāsu izvēle ir izmantojama, šobrīd tik populārajā, satura mārketingā. Tas ļaus tavai mērķauditorijai saredzēt, sajust, vieglāk lasīt un uztvert vai arī gluži pretēji – sliktas krāsu izvēles dēļ, uztvert savādāk. Pievienotajā papildus linkā vairāk par krāsu psiholoģiju, atkārtojot krāsu apli, kombinēšanu, kontrasta krāsas, to asociācijas ar emocijām utt. Šeit
Kas lācītim vēderā?
Krāsu un tēla nozīme komunikācijā
Veidojot komunikāciju, ir svarīgi apzināties mērķi, kas ir svarīgs konkrētās tikšanās rezultātā. Nozīmīgi ir saglabāt barjeru, distancētu un autoritatīvu nostāju vai tomēr nepieciešams nojaukt komunikācijas barjeras, radīt uzticēšanos un vēlmi viedokļiem un dialogam. Viena no visspēcīgākajām un emocionālākajām imidža sastāvdaļām un atslēgām viennozīmīgi ir krāsa. Krāsas, vērotāja zemapziņā, iespaidu rada jau septiņās sekundēs! Pirmais, ar ko mēs varam raksturot krāsu ir emocija. Tāds maģisks instruments, kurš var iedot tēlam dzīvīgumu, vieglumu , atvērtību vai padarīt to ieturētu. Ar krāsu palīdzību apģērbā mēs varam demonstrēt un radīt savu noskaņojumu.
Emociju indikatori - krāsas
Iepazīsimies ar katras krāsas pamata emociju:
Sarkanā - noteikti visspēcīgākā krāsa. Enerģija, asinis, kaisle, spēks, uguns, vara. Šī krāsa ir vispamanāmākā un impulsīvākā
Oranžā - sildoša optimisma krāsa. Prieks, enerģija, garšvielas, svaigi cepta pīrāga krāsa
Dzeltenā - saule, prieks, pavasara ziedi, enerģija, C vitamīns. Atver jūtas un priecē sirdi
Zaļā - daba, tēja, līdzsvars un harmonija, vieš mieru un uzticību
Zilā - debesis, ūdens, doma, dziļums, vēsums
Violetā - garīgums, mistika, radošums, noslēpums
Balta - tīrība, harmonija, svinīgums, maigums, aristokrātiskums
Pelēka - neitrāla krāsa, intelekts (pelēkās šūnas), elegance, bet var būt arī garlaicība. Viss atkarīgs no pasniegšanas veida
Melna - distance, noslēpums, tumsa, gan cēli un svinīgi, gan sēras.
Protams, iespaids mainās, atkarībā no krāsas intensitātes, tumšuma vai gaišuma. Piemēram, koši sarkana, kas ir impulsīva, uzmanību piesaistoša vai maigi rozā, kas piedos gaisīgu, naivu un romantisku noskaņu tēlā un tumšais vīna bordo tonis, kur sarkanā enerģija jau ir piezemēta, dziļa un kas jau var būt lietišķā kostīmā.
Distanci radīs tumšas un vēsas krāsas. Piemēram, tumši zila, tumši pelēka, melna, ja vēl papildināta taisnu līniju izpildījumā, ko sniedz lietišķais kostīms, noteikts un bez liekām detaļām, tad pavisam noteikti respekts un distance garantēti. Tas arī liecina par to, ka neesam gatavi dalīties ar savu enerģiju. Personīgo robežu ievērošana garantēta, kā arī biznesa un lietišķajai videi piemēroti.
Tumšās krāsas vēstīs par pieredzi, cēlumu, statusu, varu, formalitāti, kā arī piedos vecumu. Ja ir nepieciešama brīva uz sadarbību vērsta komunikācija, tad kostīmā ieteicamas būs maigākas krāsas, kuras vēstīs par dzīves enerģiju, uzticību, pretimnākšanu un dodošu emociju. Labi šeit var noderēt acij tīkamās un pieklusinātās krāsas, kuru radītais iespaids – intelekts, delikātums, briedums. Tas notiek ar pelēkā pigmenta palīdzību. Svarīgi neaizrauties ar ļoti tumšām krāsām. Komunikāciju raisoši būs arī gaiši pasteļtoņi.
Kāda vide – tādas krāsas
Kā jau minējām, svarīgi ir saprast, kādā vidē esi un kādu iespaidu nepieciešams radīt.
Konservatīvam, lietišķam, biznesa tēlam - tumšie, vēsie, pieklusinātie. (tumši zils, pelēks, tumši brūns, tumši zaļš, tumši sarkans).
Komunikatīvam, uzticību raisošam tēlam - pieklusinātie un gaišie toņi (bēšais, brūns, pelēcīgais olīvu, zaļās tējas, pistāciju, sēpijas, pūdera zils, pelēkrozā vai vēl mēdz dēvēt vecrozā u.c.).
Kreatīvam tēlam - pamatā būs košie, ekstravagantie toņi (oranžais, indigo zils, dzeltens, sarkans, purpura violets, u.c.).
Protams, svarīgi atcerēties, no kā sastāv pirmais iespaids:
Izskats 65%
Žesti , mīmika, plastika 28%
Ko un kā runā 7%
Un tas rodas pirmajās 30 sekundēs.
Kombinācijās ir spēks
Ja runājam par krāsu salikumiem, zinātnieki ir pierādījuši, ka visefektīvākais krāsu salikums, lai brīdinātu vai pievērstu uzmanību ir melni burti uz dzeltena fona. Šis arī ir iemesls, kāpēc to izmanto ceļa zīmēs, brīdinājumos par elektrības briesmām utt. Vēl pie efektīviem pieskaitāmi sekojoši krāsu salikumi – zaļi, sarkani vai zili burti uz balta fona, balti burti uz zila fona, melni burti uz balta fona vai arī dzelteni burti uz melna fona. Vēl var kombinēt baltus burtus ar sarkano, melno vai zaļo fonu.
Vecs, bet jautrs video par reklāmas psiholoģiju - Šeit
Stratēģiska krāsu izvēle komunikāciju padara profesionālāku, uzveramāku, kā arī var būtiski “atvieglot dzīvi”. Respektīvi, krāsas dēļ, produkti vai pakalpojumi veic daļu no pārdošanas funkcijām. Raksts video failos šeit.
Vēlies vairāk? Sazinies ar Inesi Bīlandi, raksti – bilandeinese@gmail.com
Netiec galā?
JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, apmācību.
Raksti – jdp@jdpintegratedcomm.com
Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos tīklos – JDP Integreted Communications - @jdpintegrated un @BilandeImage
Patiesā cieņā
Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD un Inese Bīlande
17.12.2020