Integrētās Mārketinga Komunikācijas Aģentūra. Ja ķīmija saskan -
Vai esi kādreiz domājis, kāpēc daži reklāmas teksti vai blogi liek tev nekavējoties rīkoties, bet citi paliek nepamanīti? Par dažiem skaidri redzams: tas ir cita teksta tulkojums vai arī tajos izmantots mākslīgais intelekts. Citiem, šķiet, piemīt odziņa – kas individuāls un, jā, mani uzrunājošs. Tekstveide noteikti ir māksla. Kā tad radīt šos mērķtiecīgos un pārliecinošos tekstus, kas ne tikai piesaista uzmanību, bet arī mudina uz konkrētu rīcību? Šajā bloga rakstā iedziļināsimies tekstu tapšanas pasaulē, atklājot galvenos principus un paņēmienus, kas, iespējams, palīdzēs taviem vārdiem radīt vēlamo efektu.
Latviešu valodā jēdzienam “kopīraitings” teorētiski atbilstu vārds “tekstveide”. Šis termins tiek lietots, apzīmējot rakstisku materiālu tapšanu ne tikai mārketinga un reklāmas nolūkos vien. Kā skaidrots vārdnīcā “Tēzaurs.lv”, tekstveide ir saistīta teksta veidošana atbilstoši autora komunikatīvajam nolūkam, funkcionālā stila un runas žanra prasībām. (“Valodniecības pamatterminu skaidrojošā vārdnīca.” Rīga, LU LVI, 2007.) Tēzaurs.lv atrodams arī, ka varētu lietot arī “tekstrade”. Mārketinga profesionāļu vidū vairāk lietojam anglisko vārdu “kopīraitings”, apzinoties, ka īsti pareizi tas nav.
Kas ir tekstveide? Process, kurā tiek radīti pārliecinoši un iedarbīgi teksti, kas paredzēti, piemēram, reklāmai, mārketingam un pārdošanai. Tie ietver saukļus, mājaslapu tekstus, sociālo mediju ierakstus, e-pasta vēstules un citus komunikācijas veidus, kuru mērķis ir pamudināt lietotāju rīkoties.
Populārākās metodes
Lai radītu iedarbīgu tekstu, tiek izmantoti dažādi tekstveides modeļi un formulas. Aplūkosim dažas populārākās metodes, kā tās lietot, un piemērus šeit
BAB metode sākas ar pašreizējās situācijas aprakstu (pirms), tad parāda, kā tā varētu izskatīties pēc problēmas atrisināšanas (pēc), un visbeidzot piedāvā metodi, kas abas situācijas savieno (tilts). Piemēram, reklāma var sākties ar jautājumu “Vai cīnies ar lieko svaru un jūties noguris?” (pirms), turpināties ar aicinājumu “Iedomājies, ka esi enerģisks un sasniedz savu ideālo svaru!” (pēc) un beigties ar piedāvājumu: “Mūsu pielāgotais fitnesa plāns palīdz mērķus sasniegt efektīvi un droši (tilts).”
Šajā piemērā varētu lietot arī nākotnes formulējumu, piemēram, “Mūsu pielāgotais fitnesa plāns palīdzēs mērķus sasniegt efektīvi un droši.” Tomēr no reklāmas psiholoģijas viedokļa ir ieteicams no tā izvairīties, jo cilvēkam jārada priekšstats, ka prece vai pakalpojums ir pieejams tagad un tūlīt. Līdzīga dilemma ir ar vārdu “mūsu”. Labāk tā vietā lietot ražojuma vai pakalpojuma nosaukumu, citādi cilvēkam psiholoģiski šķitīs, ka vēlies ko uzspiest no pats sava klāsta. Tātad labāk skanēs: ““YourFit” pielāgotais fitnesa plāns palīdz sasniegt mērķus efektīvi un droši.”
Vēl jāpiebilst, ka šī metode uzsver problēmu, piedāvā vēlamo rīcību un savieno to ar konkrētu preci vai pakalpojumu.
Piemērs
• Pirms: “Vai cīnies ar zemu vietu “Google” meklēšanas rezultātos?”
• Pēc: “Iedomājies, ka Tava mājaslapa ir pirmajā vietā un iegūst jaunus klientus katru dienu!”
• Tilts: ““DigiPigi” SEO optimizācijas pakalpojumi palīdz rezultātu sasniegt.”
Vairāk lasi šeit
Šī formula aptver četrus posmus: sākumā tiek radīta apziņa, ka ir problēma vai vajadzība, pēc tam veicināta izpratne par tās nozīmīgumu, tad jārada pārliecība par klientam piedāvātās darbības efektivitāti, un visbeidzot tiek aicināts uz konkrētu rīcību. Piemēram, kampaņu var sākt ar informāciju par plastmasas atkritumu ietekmi uz vidi (apziņa), turpināt ar datiem par piesārņojuma pieaugumu (izpratne), piedāvāt atkārtoti lietojamas preces kā izeju (pārliecība) un aicināt tās iegādāties (rīcība).
Piemērs ar videi labvēlīgu iepakojumu
• Apziņa: reklāma sākas ar informāciju par plastmasas atkritumiem, kas rada milzīgu piesārņojuma problēmu un apdraud planētas dzīvotnes.
o Piemērs: “Katru gadu okeānos nonāk vairāk nekā astoņi miljoni tonnu plastmasas atkritumu. Tas apdraud dzīvniekus un izraisa dabas katastrofas.”
• Izpratne: tiek piedāvāti skaitļi un pētījumi, lai parādītu, kā šo atkritumu problēma aug un kā tā ietekmē cilvēkus un dabu.
o Piemērs: “Tikai 9% plastmasas tiek pārstrādāta. Pārējā sadalās vai, nonākot dabā, rada paliekošas sekas.”
• Pārliecība: tiek piedāvāts kas konkrēts – atkārtoti lietojams iepakojums, kas plastmasas patēriņu samazina.
o Piemērs: “Izmantojot mūsu pārstrādājamo un videi labvēlīgo iepakojumu, jūs varat plastmasas atkritumus savā ikdienā ievērojami samazināt un palīdzēt saglabāt dzīvību uz planētas.”
• Rīcība: reklāma aicina, piemēram, preces iegādāties vai pasūtīt.
o Piemērs: “Iegādājieties mūsu videi labvēlīgo iepakojumu jau šodien un saņemiet 10% atlaidi! Palīdziet mums pasauli darīt tīrāku!”
Piemērs ar veselīgu uzturu
• Apziņa: reklāma sākas ar informāciju, cik bieži cilvēki izvēlas neveselīgu pārtiku, kas viņiem rada ilgstošas problēmas veselībai.
o Piemērs: “Lielākā daļa pieaugušo lieto pārāk daudz cukura, un tas var izraisīt sirds slimības un diabētu.”
• Izpratne: tiek sniegti dati un piemēri, lai izskaidrotu, kā neveselīgs uzturs ietekmē ķermeni un veselību.
o Piemērs: “Pēc Pasaules Veselības organizācijas pētījumiem 30% pieaugušo cieš no liekā svara, un tas var radīt nopietnas veselības problēmas.”
• Pārliecība: tiek piedāvāts veselīga uztura plāns vai ražojums, kas palīdz riskus samazināt un veselību uzlabot.
o Piemērs: "Mūsu svaigi pagatavotie, veselīgie ēdieni satur 100% dabīgas sastāvdaļas. Tie uzlabos jūsu veselību un darbspējas.”
• Rīcība: reklāma aicina, piemēram, pieteikties veselīgas ēdināšanas plānam vai pasūtīt ēdienu.
o Piemērs: “Pievienojieties mūsu veselīgo ēdienu piegādes plānam un pirmajā nedēļā saņemiet preces par 50% lētāk! Ieguldiet savā veselībā šodien!”
Vairāk lasi šeit
Šis modelis ietver četrus posmus: sākumā lasītāja uzmanību saista intriģējošs virsraksts vai attēls, pēc tam tiek radīta interese, sniedzot tādus faktus, kas atbilst lasītāja vajadzībām vai vēlmēm, tad tiek veicināta vēlme, uzsverot preces vai pakalpojuma īpašības un priekšrocības, un visbeidzot ir aicinājums uz konkrētu darbību, piemēram, iepirkties vai sazināties. Piemēram, reklāmu var sākt ar spilgtu attēlu (uzmanība), turpināt ar interesantu preces aprakstu (interese), uzsvērt, kā tas atrisina konkrētu problēmu (vēlme), un pabeigt ar aicinājumu darīt (rīcība): “Pērc tagad ar 20% atlaidi!” Reklāmas un mārketinga kampaņās AIDA tiek plaši izmantota.
Apraksts: šis modelis lasītāju pakāpeniski iesaista, radot interesi un mudinot rīkoties.
Piemērs
• Uzmanība: “Vai zināji, ka pareizs e-pasta vēstules saturs var tavu pārdošanas apjomu trīskāršot?”
• Interese: “Lielākā daļa uzņēmumu klientus zaudē tāpēc, ka neizmanto efektīvu e-pasta mārketingu.”
• Vēlme: ““DigiPigi” personalizētās e-pasta kampaņas palīdz klientiem sasniegt ievērojamu pārdošanas pieaugumu.”
• Darbība: “Sazinies jau šodien un savus rezultātus uzlabo!”
Vairāk uzzini šeit
Vairāk par pārējiem reklāmas rakstīšanas modeļiem lasīt šeit
Šis ir tāds mārketinga un reklāmas tekstveides modelis, kas palīdz radīt iedarbīgus un pārliecinošus reklāmas tekstus, izmantojot četru soļu pieeju. Šī metode ļauj efektīvi piesaistīt auditorijas uzmanību un mudināt uz vēlamo darbību. Aplūkosim katru posmu.
• Solījums: sākumā tiek dots solījums, kas rada interesi par piedāvājumu un skaidri norāda, kādas priekšrocības potenciālajam klientam tas sniegs.
Piemērs: “Izmantojot “DigiPigi” programmatūru, tu vari sava uzņēmuma produktivitāti palielināt pat par 50%.”
• Attēls: pēc tam tiek radīts emocionāls attēls, kas lasītājam palīdz iedomāties, kā šī iespēja viņa dzīvi vai biznesu uzlabos.
Piemērs: “Iedomājies, ka katrs tavs darbinieks strādā efektīvāk un darbu pabeidz daudz ātrāk, atstājot vairāk laika citiem svarīgiem uzdevumiem!”
• Pierādījumi: nākamais solis ir sniegt pierādījumus, kas apstiprina, ka solījums patiešām ir īstenojams. Tas var ietvert atsauksmes, statistiku vai citus faktus, kas apliecina ražojuma vai pakalpojuma efektivitāti.
Piemērs: ““DigiPigi” vairāk nekā 500 uzņēmumiem ir palīdzējis uzlabot produktivitāti, un klientu atsauksmes liecina, ka efektivitāte ir par 35% lielāka.”
• Aicinājums uz darbību: visbeidzot ir aicinājums uz konkrētu rīcību, piemēram, iegādāties preci, reģistrēties pakalpojumam vai uzzināt vairāk.
Piemērs: “Pievienojies “DigiPigi” jau šodien un saņem 30 dienu bezmaksas izmēģinājumu! Sāc savu produktivitāti uzlabot tagad!”
Vairāk šeit
Šī metode sākas ar problēmas noteikšanu, tad tiek pastiprināts tās nozīmīgums un emocionālā ietekme un visbeidzot piedāvāta rīcība. Piemēram, reklāmu var sākt ar jautājumu “Vai tev ir grūtības atrast uzticamu cilvēku mājas tīrīšanai?” (problēma), turpināt ar apgalvojumu “Netīra māja var radīt stresu un neērtības” (saasinājums) un pabeigt ar piedāvājumu (risinājums): ““PigiClean” profesionālie tīrīšanas pakalpojumi rada tīru un mājīgu vidi bez jebkādām raizēm.”
Apraksts: šī pieeja izceļ klienta problēmu, uzsver tās sekas un piedāvā izeju.
Piemērs
• Problēma: “Vai tavas mājaslapas apmeklētāji ātri iziet, neko nenopērkot?”
• Saasinājums: “Tu katru dienu zaudē potenciālos klientus un peļņu.”
• Risinājums: “Izmanto konversijas optimizācijas stratēģiju un pārvērt apmeklētājus par lojāliem klientiem!”
Vairāk šeit
Šai metodei ir četri galvenie elementi: steidzamība, lai mudinātu rīkoties ātri; lietderība, kas uzsverot preces vai pakalpojuma vērtību; unikalitāte, kas to izceļot starp konkurentiem; īpaša specifika, sniedzot konkrētus datus vai piedāvājumus. Piemēram, reklāmā var teikt: “Tikai šodien – iegādājies “PigiKitchen” jaunāko virtuves kombainu ar 30% atlaidi (steidzamība)! Šis daudzfunkcionālais kombains ēdiena gatavošanā ietaupīs laiku un pūles (lietderība). Tirgū tas ir vienīgais kombains ar desmit funkcijām vienā ierīcē (unikalitāte). Pievienojies vairāk nekā 5000 apmierinātu klientu, kuri jau izbauda, cik ērti ir pagatavot ēdienu (īpaša specifika)!”
Šī metode uzsver steidzamību, sniedz noderīgu informāciju, izceļ unikalitāti un piedāvā konkrētus datus.
Piemērs
• Steidzamība: “Piedāvājums beidzas pēc 24 stundām!”
• Lietderība: “Izmantojot “DigiPigi” pieeju, reklāmas izmaksas samazināsi par 30%.”
• Unikalitāte: “Vienīgā platforma, kas nodrošina mākslīgā intelekta optimizāciju.”
• Konkrētība: “Jau vairāk nekā 500 uzņēmumu ir palielinājuši ieņēmumus, izmantojot “DigiPigi” rīku.”
Metode sākas ar preces vai pakalpojuma īpašību aprakstu, pēc tam izskaidro, kādas priekšrocības tās sniedz, un visbeidzot parāda, kādi ir klienta ieguvumi. Piemēram, reklāma var norādīt: “Jaunajam viedpulkstenim “DigiClock” ir iebūvēta GPS sistēma un sirdsdarbības monitors (īpašības). Tas ļauj precīzi zināt tavu treniņu maršrutu un uzraudzīt veselību (priekšrocības). Varēsi treniņu plānot efektīvāk un fizisko formu uzlabot, rūpējoties par veselību (ieguvumi).”
Apraksts: metode palīdz preču īpašības pārvērst konkrētos klienta ieguvumos.
Piemērs
• Īpašības: “Putekļsūcējs “X” darbojas bez vada un ar jaudīgu akumulatoru.”
• Priekšrocības: “Bez vadiem – vieglāk lietojams un pārvietojams jebkurā telpā.”
• Ieguvumi: “Varēsi māju iztīrīt ātrāk un efektīvāk bez ierobežojumiem.”
Tekstveide ir spēcīgs rīks, kas uzņēmumiem palīdz efektīvi sazināties ar klientiem un palielināt pārdošanas rezultātus. Izvēloties un lietojot pareizo metodi, var radīt ietekmīgus un pārliecinošus tekstus. Vai esi gatavs uzlabot savu satura stratēģiju?
Netiec galā?
“JDP Integrated Communications” piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, kā arī mediju, krīzes komunikācijas un zīmolu pozicionēšanas treniņu.
Raksti: jdp@jdpintegratedcomm.com
Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos medijos: “JDP Integrated Communications”, @jdpintegrated
Podkāsts "Kādā sakarā?!"
Patiesā cieņā –
Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD
21.05.2025.