Logotipi ir visur: žurnālos, internetā, sociālajos tīklos, baneros, afišās, veikalos... Nav neviena labi zināma uzņēmuma, kuram nebūtu savas identifikācijas zīmes. Logotips ir zīmola sastāvdaļa - visa uzņēmuma seja un simbols. Sadarbībā ar Dzen.Art īpašnieci Allu Tiško šķetinām vairāk. 

Kuru tas interesē? Kāpēc logotips ir tik svarīgs?

Lai izveidotu logotipu, dizainers zīmē skices, domā par uzņēmuma piedāvātajiem pakalpojumiem/produktiem un to asociācijām, eksperimentē ar tipografiku, ņem vērā formu emocionālo nozīmi, pārvērš kaut ko netaustāmu par reāli redzamu un īpašu.


Lai izveidotu “perfektu” logotipu, skaidri jādefinē koncepcija, zīmola vērtības un mērķauditorija.

Ar ko sākt?

Kādam jābūt logotipam?

Vairāk lasīšanai - šeit  un šeit 

Nosaukums vai zīmējums? Kas strādā labāk?

Var izcelt sešus logotipu veidus:



Izvēloties monogrammas logotipu, ir jāņem vērā burtu atrašanās vieta, lai neradītu neviennozīmīgas asociācijas.






P.S. Ne visi zina, taču daudzi ir redzējuši simbolu blakus logotipam - burtu “R” aplī - gatavo logotipu var reģistrēt oficiāli. Šādu logotipu aizsargās intelektuālā īpašuma autortiesības un neviens cits nevarēs to "aizņemties".

Logo pamata un paplašinātā lietojuma izveide jeb identitāte

Logotipa izvēle primāri ir atkarīga no uzņēmuma vajadzībām. Pamatu pamats būtu logo un burtveidoli, kas paplašināti ietver definēto brīvo laukumu ap logo, minimālo logo izmēru, nepareizu logo lietojuma skaidrojumu, pamatkrāsas, papildkrāsas, papildkrāsu lietojumu, logotipu uz krāsu foniem, logotipu uz svešiem foniem, uz attēla, zīmola burtveidolus. Šos parametrus parasti ietver zīmola grāmatā (brand book), papildus ietverot arī to, kā logo izskatīsies dažādās ilustrācijās, fotogrāfiju paraugos, lai palīdzētu uztvert pareizo stilu, komunikācijas toņus, vadlīnijas. Te var izpausties pēc sirds patikas. Tātad identitātes pamatā nav tikai logotips. Tā ir vizuāli veidota sistēma, kas piešķir uzņēmumam personību. 

Logo alternatīvie lietojumi

Svarīgi logotipam izveidot arī alternatīvos lietojuma veidus, kas ietver horizontālo, vertikālo, balto versiju, vienkrāsaino, pelēko toņu, kā arī logo kontūrās. Šīs versijas lieliski palīdz tā lietojumu paplašināt dažādiem gadījumiem, uz suvenīriem, plakātiem, baneriem. Papildus jāizvēlas, kāda būs krāsu palete, atbilstoša zīmola personībai (vairāk par krāsām šeit), kā arī personībai atbilstošs burtveidols (vairāk šeit ) un forma, kam arī ir būtiska nozīme (vairāk šeit ). Cilvēks vispirms ievēros formu, tad krāsu un pēc tam saturu. Vairāk par logo papildu elementiem šeit.


Arī logotipa lietošana un krāsas papildus tiek definētas. Ja logotipā ir vairāki grafiskie elementi, tos ir iespējams lietojumā dalīt, bet tas būtu definējams vadlīnijās, lai vienmēr veidotos vienots stils. Svarīgi vizuālo identitāti mazliet pamainīt un papildināt, bet ne bieži. Vidēji reizi piecos desmit gados. 


Principi, kas jāievēro, veidojot logo – tam jāatbilst mērķauditorijai, jāizpēta, ko dara konkurenti (iespējams, ka nozarē vēlamie burtveidoli vai krāsas jau ir aizņemtas), dizainam jābūt vienkāršam, krāsas jālieto stratēģiski, tam jābūt neaizmirstamam u.tml. Vairāk lasīšanai - šeit.

Jāpiemin, ka logo izstrādei nevajadzētu taupīt naudu, jo tas ir vizuālais pamats, kas nešaubīgi un jau no pirmā acu uzmetiena, rada iespaidu par uzņēmumu, tā nodarbošanos, nopietnību un stratēģiskajiem mērķiem. Lai mums visiem izdodas!

Ja nepieciešams dizaina padoms, ieskaties @AllaDzenArt

Netiec galā?

JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, apmācību. Sazinies – kontakti

Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos medijos – JDP Integreted Communications - @jdpintegrated

Patiesā cieņā - 

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD, un Alla Tiško, Mg.Art

18.02.2022