Logotipi ir visur: žurnālos, internetā, sociālajos tīklos, baneros, afišās, veikalos... Nav neviena labi zināma uzņēmuma, kuram nebūtu savas identifikācijas zīmes. Logotips ir zīmola sastāvdaļa - visa uzņēmuma seja un simbols. Sadarbībā ar Dzen.Art īpašnieci Allu Tiško šķetinām vairāk.

Kuru tas interesē? Kāpēc logotips ir tik svarīgs?

Lai izveidotu logotipu, dizainers zīmē skices, domā par uzņēmuma piedāvātajiem pakalpojumiem/produktiem un to asociācijām, eksperimentē ar tipografiku, ņem vērā formu emocionālo nozīmi, pārvērš kaut ko netaustāmu par reāli redzamu un īpašu.


 • Logotips ir unikāls

 • Uzņēmumam vai produktam, kuram ir logotips, uzticās

 • Logotips padara uzņēmumu atpazīstamu un atšķirīgu no konkurentiem

 • Labi izstrādāts logotips ir pievilcīgs un var ievērojami palīdzēt uzņēmuma attīstībā

Lai izveidotu “perfektu” logotipu, skaidri jādefinē koncepcija, zīmola vērtības un mērķauditorija.

Ar ko sākt?

Kādam jābūt logotipam?

 • Vienkāršam un saprotamam uztverei

 • Labi izskatīties gan uz balta, gan uz melna fona

 • Labi salasāmam un saprotamam mazā formātā. Ja logotips ir pārāk pārslogots ar smalkām detaļām, tad mazā formātā visas detaļas saplūdīs

 • Oriģinālam – tas palīdzēs izcelties uz konkurentu fona

Vairāk lasīšanai - šeit un šeit

Nosaukums vai zīmējums? Kas strādā labāk?

Var izcelt 6 logotipu veidus:


 • Logotips, kas sastāv no nosaukuma (piemēram, Google, Facebook, CocaCola, Forbes, Samsung). Neskatoties uz to, ka trūkst papildu simbols, šāda veida logotips ir diezgan sarežģīts, jo dizainerim ne tikai jāizvēlas pareizais fonts (vai pat tas jāzīmē), bet arī jāparedz nianses, kas ļaus logotipam palikt atpazīstamam arī pēc 5-10 gadiem. Šis variants ideāli piemērots kreatīviem, provokatīviem vai viegli iegaumējamiem nosaukumiem. Šāda logotipa liels pluss - zīmola nosaukums vienmēr būs redzams. Nav piemērots, ja zīmola nosaukums ir sarežģīts vai garš.


 • Monogramma - zīmola nosaukuma lielo burtu kombinācija (piemēram, YSL, Louis Vuitton - LV, HP). Piemērota, ja nosaukums ir garš vai sastāv no vairākiem vārdiem un, ja zīmols ir plaši pazīstams (vai ir iespēja ieguldīt reklāmā), pretējā gadījumā potenciālā auditorija vienkārši nesapratīs, kas ir šie burti un ko tie nozīmē.

Izvēloties monogrammas logotipu, ir jāņem vērā burtu atrašanās vieta, lai neradītu neviennozīmīgas asociācijas.


 • Ikona (piem., Twitter, Apple, Android) - nosaukums tiek lietots, bet reti. Šo variantu vislabāk izmantot, ja zīmola nosaukums ir pārāk garš vai sarežģīts, vai arī ir ideja vai asociācija, kā var apspēlēt zīmola tēlu. Veiksmīgu grafisko simbolu ir vieglāk atcerēties un tas labvēlīgi izcels zīmolu no konkurentiem.


 • Logotips ar grafiskiem simboliem (Nike, BMW, Mitsubishi, Burger King…). Simbols var vai nu radīt konkrētu asociāciju, vai arī būt pilnīgi abstrakts. Šis logotipa veids ir visizplatītākais, jo nosaukums ir skaidri redzams, bet simbols papildina kopējo kompozīciju.


 • Logotips -talismans (Karl Lagerfeld, Haribo, Michelin, Pringles, Monopoly...). Padara zīmolu atpazīstamu un neaizmirstamu, taču ir dažas nianses, kas jāņem vērā. Šāds logotips var neizskatīties labi mini-versijā vai arī nav pietiekami solīds. Šāds logotips ir vislabāk piemērots bērnu vai ģimenes auditorijai, sporta un spēļu industrijai.


 • Emblēmas (Starbucks, Costa Coffee, Harley Davidson). Šāda veida logotips ir atpazīstams neparastās formas dēļ, kas atgādina vairogu vai ģerboni. Izskatās stalts un cēls. Visbiežāk izmanto medicīnas, izglītības iestādes vai kā reģionālo simbolu. Sarežģītākais logotipu veids gan izveidē, gan realizācijā (izdrukās, izšūšanā šāds logotips būs dārgāks, un, samazinot emblēmu, detaļas var saplūst).


PS. Ne visi zina, taču daudzi ir redzējuši simbolu blakus logotipam - burtu “R” aplī - gatavo logotipu var reģistrēt oficiāli. Šādu logotipu aizsargās intelektuālā īpašuma autortiesības un neviens cits nevarēs to "aizņemties".

Logo pamata un paplašinātā lietojuma izveide jeb identitāte

Logotipa izvēle primāri ir atkarīga no uzņēmuma vajadzībām. Pamatu pamats būtu logo un burtveidoli, kas paplašināti ietver - definēto brīvo laukumu ap logo, minimālo logo izmēru, nepareizu logo lietojuma skaidrojumu, pamatkrāsas, papildkrāsas, papildkrāsu lietojumu, logotipu uz krāsu foniem, logotipu uz svešiem foniem, uz attēla, zīmola burtveidolus. Šos parametrus parasti ietver zīmola grāmatā (brand book), papildus ietverot arī, kā logo izskatīsies dažādās ilustrācijās, fotogrāfiju paraugos, lai palīdzētu uztvert pareizo stilu, komunikācijas toņos, vadlīnijās. Te var izpausties pēc sirds patikas. Tātad, identitātes pamatā nav tikai logotips. Tā ir vizuāli veidota sistēma, kas piešķir uzņēmumam personību.

Logo alternatīvie lietojumi

Svarīgi logotipam izveidot arī alternatīvos lietojuma veidus, kas ietver horizontālo, vertikālo, balto versiju, vienkrāsaino, pelēko toņu, kā arī logo kontūrās. Šīs versijas lieliski palīdz tā lietojuma paplašināšanai dažādos gadījumos, uz suvenīriem, plakātiem, baneriem. Papildus jāizvēlas, kāda būs krāsu palete, atbilstoša zīmola personībai (vairāk par krāsām šeit), kā arī personībai atbilstošs burtveidols (vairāk šeit ) un forma, kam arī ir būtiska nozīme (vairāk šeit ). Cilvēks vispirms ievēros formu, tad krāsu un pēc tam saturu. Vairāk par logo papilu elementiem šeit.


Arī logotipa lietošana un krāsas papildus tiek nodefinētas. Ja logotipā ir vairāki grafiskie elementi, tos ir iespējams lietojumā dalīt, bet tas būtu nodefinējams vadlīnijās, lai vienmēr veidotos vienots stils. Svarīgi vizuālo identitāti mazliet pamainīt un papildināt, bet ne bieži. Vidēji 5-10 gados reizi.


Principi, kas jāievēro, veidojot logo – tam jāatbilst mērķauditorijai, jāizpēta, ko dara konkurenti (iespējams, ka nozarē vēlamie burtveidoli vai krāsas jau ir aizņemtas), dizainam jābūt vienkāršam, krāsas jālieto stratēģiski, tam jābūt neaizmirstamam u.c. Vairāk lasīšanai - šeit.

Jāpiemin, ka uz logo nevajadzētu taupīt naudu, jo tas ir vizuālais pamats, kas viennozīmīgi, jau no pirmā “acu uzmetiena”, rada iespaidu par zīmolu, tā nodarbošanos, nopietnību un stratēģiskiem mērķiem. Lai mums visiem izdodas!

Ja nepieciešams dizaina padoms, ieskaties @AllaDzenArt

Netiec galā?

JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, apmācību. Sazinies – kontakti

Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos tīklos – JDP Integreted Communications - @jdpintegrated

Patiesā cieņā

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD un Alla Tiško, Mg.Art

18.02.2022