Logotipi ir visur: žurnālos, internetā, sociālajos tīklos, baneros, afišās, veikalos... Nav neviena labi zināma uzņēmuma, kuram nebūtu savas identifikācijas zīmes. Logotips ir zīmola sastāvdaļa - visa uzņēmuma seja un simbols. Sadarbībā ar Dzen.Art īpašnieci Allu Tiško šķetinām vairāk.
Kuru tas interesē? Kāpēc logotips ir tik svarīgs?
Lai izveidotu logotipu, dizainers zīmē skices, domā par uzņēmuma piedāvātajiem pakalpojumiem/produktiem un to asociācijām, eksperimentē ar tipografiku, ņem vērā formu emocionālo nozīmi, pārvērš kaut ko netaustāmu par reāli redzamu un īpašu.
Logotips ir unikāls
Uzņēmumam vai produktam, kuram ir logotips, uzticas
Logotips padara uzņēmumu atpazīstamu un atšķirīgu no konkurentiem
Labi izstrādāts logotips ir pievilcīgs un var ievērojami palīdzēt uzņēmuma attīstībā
Lai izveidotu “perfektu” logotipu, skaidri jādefinē koncepcija, zīmola vērtības un mērķauditorija.
Ar ko sākt?
Kādam jābūt logotipam?
Vienkāršam un saprotamam uztverei
Tādam, lai labi izskatās gan uz balta, gan uz melna fona
Labi salasāmam un saprotamam mazā formātā. Ja logotips ir pārāk pārslogots ar smalkām detaļām, tad mazā formātā visas detaļas saplūdīs
Oriģinālam – tas palīdzēs izcelties uz konkurentu fona
Nosaukums vai zīmējums? Kas strādā labāk?
Var izcelt sešus logotipu veidus:
Logotips, kas sastāv no nosaukuma (piemēram, Google, Facebook, CocaCola, Forbes, Samsung). Neskatoties uz to, ka trūkst papildu simbola, šāda veida logotips ir diezgan sarežģīts, jo dizaineram ne tikai jāizvēlas pareizais fonts (vai pat tas jāzīmē), bet arī jāparedz nianses, kas ļaus logotipam palikt atpazīstamam arī pēc pieciem vai desmit gadiem. Šis variants ideāli piemērots kreatīviem, provokatīviem vai viegli iegaumējamiem nosaukumiem. Liels šāda logotipa pluss - zīmola nosaukums vienmēr būs redzams. Nav piemērots, ja zīmola nosaukums ir sarežģīts vai garš.
Monogramma - zīmola nosaukuma lielo burtu kombinācija (piemēram, YSL, Louis Vuitton - LV, HP). Piemērota, ja nosaukums ir garš vai sastāv no vairākiem vārdiem un, ja zīmols ir plaši pazīstams (vai ir iespēja ieguldīt reklāmā), pretējā gadījumā potenciālā auditorija vienkārši nesapratīs, kas ir šie burti un ko tie nozīmē.
Izvēloties monogrammas logotipu, ir jāņem vērā burtu atrašanās vieta, lai neradītu neviennozīmīgas asociācijas.
Ikona (piem., Twitter, Apple, Android) - nosaukums tiek lietots, bet reti. Šo variantu vislabāk izmantot tad, ja zīmola nosaukums ir pārāk garš vai sarežģīts vai arī ir ideja vai asociācija, kā var apspēlēt zīmola tēlu. Veiksmīgu grafisko simbolu ir vieglāk atcerēties un tas labvēlīgi izcels zīmolu konkurentu vidū.
Logotips ar grafiskiem simboliem (Nike, BMW, Mitsubishi, Burger King…). Simbols var vai nu radīt konkrētu asociāciju, vai arī būt pilnīgi abstrakts. Šis logotipa veids ir visizplatītākais, jo nosaukums ir skaidri redzams, bet simbols papildina kopējo kompozīciju.
Logotips -talismans (Karl Lagerfeld, Haribo, Michelin, Pringles, Monopoly...). Padara zīmolu atpazīstamu un neaizmirstamu, taču ir dažas nianses, kas jāņem vērā. Šāds logotips var neizskatīties labi miniversijā vai arī nebūt pietiekami solīds. Šāds logotips ir vislabāk piemērots bērnu vai ģimenes auditorijai, sporta un spēļu industrijai.
Emblēmas (Starbucks, Costa Coffee, Harley Davidson). Šāda veida logotips ir atpazīstams neparastās formas dēļ, kas atgādina vairogu vai ģerboni. Izskatās stalts un cēls. Visbiežāk izmanto kā medicīnas, izglītības iestādes vai reģionālo simbolu. Sarežģītākais logotipu veids gan izveidē, gan realizācijā (izdrukās, izšūšanā šāds logotips būs dārgāks, un, emblēmu samazinot, detaļas var saplūst).
P.S. Ne visi zina, taču daudzi ir redzējuši simbolu blakus logotipam - burtu “R” aplī - gatavo logotipu var reģistrēt oficiāli. Šādu logotipu aizsargās intelektuālā īpašuma autortiesības un neviens cits nevarēs to "aizņemties".
Logo pamata un paplašinātā lietojuma izveide jeb identitāte
Logotipa izvēle primāri ir atkarīga no uzņēmuma vajadzībām. Pamatu pamats būtu logo un burtveidoli, kas paplašināti ietver definēto brīvo laukumu ap logo, minimālo logo izmēru, nepareizu logo lietojuma skaidrojumu, pamatkrāsas, papildkrāsas, papildkrāsu lietojumu, logotipu uz krāsu foniem, logotipu uz svešiem foniem, uz attēla, zīmola burtveidolus. Šos parametrus parasti ietver zīmola grāmatā (brand book), papildus ietverot arī to, kā logo izskatīsies dažādās ilustrācijās, fotogrāfiju paraugos, lai palīdzētu uztvert pareizo stilu, komunikācijas toņus, vadlīnijas. Te var izpausties pēc sirds patikas. Tātad identitātes pamatā nav tikai logotips. Tā ir vizuāli veidota sistēma, kas piešķir uzņēmumam personību.
Logo alternatīvie lietojumi
Svarīgi logotipam izveidot arī alternatīvos lietojuma veidus, kas ietver horizontālo, vertikālo, balto versiju, vienkrāsaino, pelēko toņu, kā arī logo kontūrās. Šīs versijas lieliski palīdz tā lietojumu paplašināt dažādiem gadījumiem, uz suvenīriem, plakātiem, baneriem. Papildus jāizvēlas, kāda būs krāsu palete, atbilstoša zīmola personībai (vairāk par krāsām šeit), kā arī personībai atbilstošs burtveidols (vairāk šeit ) un forma, kam arī ir būtiska nozīme (vairāk šeit ). Cilvēks vispirms ievēros formu, tad krāsu un pēc tam saturu. Vairāk par logo papildu elementiem šeit.
Arī logotipa lietošana un krāsas papildus tiek definētas. Ja logotipā ir vairāki grafiskie elementi, tos ir iespējams lietojumā dalīt, bet tas būtu definējams vadlīnijās, lai vienmēr veidotos vienots stils. Svarīgi vizuālo identitāti mazliet pamainīt un papildināt, bet ne bieži. Vidēji reizi piecos desmit gados.
Principi, kas jāievēro, veidojot logo – tam jāatbilst mērķauditorijai, jāizpēta, ko dara konkurenti (iespējams, ka nozarē vēlamie burtveidoli vai krāsas jau ir aizņemtas), dizainam jābūt vienkāršam, krāsas jālieto stratēģiski, tam jābūt neaizmirstamam u.tml. Vairāk lasīšanai - šeit.
Jāpiemin, ka logo izstrādei nevajadzētu taupīt naudu, jo tas ir vizuālais pamats, kas nešaubīgi un jau no pirmā acu uzmetiena, rada iespaidu par uzņēmumu, tā nodarbošanos, nopietnību un stratēģiskajiem mērķiem. Lai mums visiem izdodas!
Ja nepieciešams dizaina padoms, ieskaties @AllaDzenArt
Netiec galā?
JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, apmācību. Sazinies – kontakti
Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos medijos – JDP Integreted Communications - @jdpintegrated
Patiesā cieņā -
Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD, un Alla Tiško, Mg.Art
18.02.2022