Komunikācijas materiālos ne tikai ar krāsām, fontiem un tekstiem, bet arī ar formām var veidot vizuālas ilūzijas. Analizējot pārdošanas rezultātus, šīs nianses pie klientu pieplūduma parasti netiek minētas, bet tām IR nozīme.  

Tātad - šoreiz turpinājums par vizuālo uztveri. Par geštalta principiem, kas arī ietver formu uztveri, jau rakstīts iepriekš. Vairāk šeit. Parunāsim par formām citā šķērsgriezumā. 

Formu dažādā daba

Formas uztvere ir saistīta ar objektu vizuālo elementu atpazīšanu. Acs tīklene objektu, tātad arī formu, uztver kā divdimensiju attēlu, turklāt jāņem vērā, ka vienas un tās pašas formas uztvere var mainīties un to ietekmē vairāki faktori. Piemēram, konteksts. Ja savos reklāmas materiālos runāsi par līderību, tad trijstūrim būs cita nozīme, ja salīdzinām ar apli. Vēl pie faktoriem minams formas izmērs, leņķis, no kura tas tiek skatīts, apgaismojums, krāsas utt. Par krāsām arī iepriekš rakstīts, un šis aspekts noteikti ir skatāms vienoti. Vairāk šeit. Piemēram, būs atšķirība, vai iepriekš minētās līderības kontekstā trijstūris būs zaļš, sarkans, krāsains vai zils. Katra nianse piešķir nepieciešamo uztveres nokrāsu. Tas pats sakāms par izmēru. Reklāmas materiāla vidū novietots milzīgs sarkans  trijstūris vai mazs un zaļš. Katru no tiem mēs uztversim citādāk. Tādēļ, pirms izmantojam, izlemjam, ko vēlamies pateikt, tikai tad sākam veidot sabalansētu kompozīciju. 

Daudz materiālu par vizuālo uztveri, tajā skaitā formām, atrodami Interaction Design Foundation publicētajos rakstos un videolekcijās. Vairāk šeit. Saskaņā ar publiskotajiem pētījumiem zināms, ka “vizuālā uztvere tiek definēta kā spēja uztvert apkārtni caur gaismu, kas nonāk mūsu acīs”. Dizaineru uzdevums, ņemot vērā izpētītos aspektus, ir veidot efektīvāku lietotāju saskarsmi. Fizioloģiski vizuālā uztvere notiek tad, kad acs fokusē gaismu uz tīklenes. Tālāk tīklenē ir fotoreceptoru (gaismu uztverošu) šūnu slānis, kas paredzēts gaismas maiņai elektroķīmisko signālu virknē, kas jāpārraida smadzenēm. Savukārt pati vizuālā uztvere notiek smadzeņu garozā, kad elektroķīmiskie signāli nonāk tur, ceļojot caur redzes nervu un talāmu. Interesanti, ka saskaņā ar 2017. gada pētījumu MIT ASV zināms, ka šis process var aizņemt tikai 13 milisekundes.

Vai visi redzam vienādas formas?

Zinot izpētīto, dizaineri izmanto un ievēro geštalta principus, kas vēsta par vizuālo stimulu strukturēšanu. Vēl jāsaprot, ka cilvēki visu neuztver vienādi. Mēs esam tik dažādi. Tieši tik dažādi mēs redzam formas, to struktūru utt. Formas uztvere ir spēja segmentēt atsevišķas vienības telpiskos atribūtos, kas ietver gan lielumu, gan pašu formu. Šī uztvere tiek iedalīta atklāšanā, diskriminācijā un identifikācijā. Atklāšana nozīmē spēju noteikt, ka objekts atrodas vizuālajā vidē. Tātad, ja veikala plauktā būs aplī sakārtoti āboli, atklāšanas posmā cilvēks vispirms, visticamāk, spēs noteikt, kas tur domāts. Diskriminācijas posmā cilvēks spēj vai nespēj atšķirt vienu objektu no cita. Piemēram, vienas šķirnes ābolus (saldākos) var sakārtot aplī, bet otras (skābākos, kas paredzēti ilgākai glabāšanai) – kvadrātā. Ja vēl šo kompozīciju novieto tuvu vienu otrai vai pat vienu ietvertu otrā, saskaņā ar geštalta principiem cilvēks tos uztvers kā kopumu un vēlēsies iegādāties abus. Cik daudz no katras šķirnes? To izšķirs forma, lielums, krāsa, pat smarža, veikalā skanošā mūzika utt. Ir vēl viens posms, proti, identifikācija, kurā notiek konkrēta priekšmeta atpazīšana. Ja divas šķirnes šādā veidā tiks sakārtotas visā lielveikalu tīklā, cilvēks tās identificēs. Ja āboli būs bijuši garšīgi, viņš pirks tieši tos pašus, kas sakārtoti minētajās formās un, visticamāk, pat neizvēlēsies blakus esošos, kas sabērti grozā. Arī tad, ja cena būs mazāka. Tātad, formās ir spēks. Paturpinot par veikalu iekārtojumu, ir zinātnē pierādīts, ka glīti sakārtots ir ekskluzīvāks un dārgāks, savukārt grozā samestās ir lētās vai akcijas preces. Viss atkarīgs no tā, ko vēlamies pateikt. 

Katram sava psiholoģija

Liela nozīme formas uztverē ir psiholoģiskajiem faktoriem – tie ir vieni no kritiskākajiem elementiem, kas būtu jāievēro arī dizaineriem. Formu psiholoģija nosaka: katrai formai ir nozīme un tā atšķirīgi ietekmē mūsu izpratni un rīcību. Formām noteikti ir ietekme uz cilvēkiem, un arī tās ietekmē prātu un reakcijas vienā vai otrā gadījumā. Vēl jāņem vērā, ka arī personību un garīgo stāvokli psihologi nereti nosaka, izmantojot dažādus testus, kuros ir ietvertas formas. Ir veikti arī neskaitāmi pētījumi, lai noteiktu katras formas holistisko nozīmi un to, kā tās var ietekmēt cilvēka uztveri. Plašāk lasāms šeit 

Īsi par būtisko – formu nozīme

Kvadrāti un taisnstūri

Visplašāk izmantotās formas. Abu formu taisnās līnijas un 90 ° leņķi sniedz uzticamības un drošības sajūtu. Nozīme vēsta par disciplīnu, spēku, drosmi, drošību un uzticamību.

Loki, ovāli un elipses

Attēlo mūžības izjūtu, jo tām nav sākuma vai beigu. Parasti apaļas formas rosina maģijas, noslēpuma un slepenības izjūtu. Trūkstošo leņķu dēļ rada arī mīkstuma un maiguma izjūtu. Vēsta par mūžību, asociējas ar sievietēm, Visumu, kādu maģisku noslēpumu. 

Trijstūri

Dinamiska, enerģiska, aktīva un spēcīga forma, un tā asociējas ar kustību un virzienu. Pateicoties līniju izvietojumam, cilvēks automātiski pārvieto acis uz trijstūra augšdaļu vai tā izvietojuma virzienā. Taisns trijstūris – stabilitātes un līdzsvara izjūta. Apgrieztais – riska, nestabilitātes un nenoteiktības izjūta. Vēsta par uztraukumu, risku, bīstamību, līdzsvaru un arī stabilitāti.

Spirāles

Atrodamas dabā, bieži tiek saistītas ar dzīves loku un attēlo ceļojumu vai izaugsmi. Dažās kultūrās spirāles tiek atspoguļotas kā zināšanas vai informācija. Mūsdienu pasaulē spirāles attēlo radošumu un svaigu prātu. Kopīgas nozīmes: izaugsme, radošums, miers, inteliģence.

Abstraktas formas

Parasti ir stilizētas, tāpēc tās ir grūti atpazīt. Pārsvarā tām ir vairāk nekā viena nozīme. Parasti gan tieša, gan tēlaina. Bieži izmanto logotipos. Ātri un spēcīgi nodod ziņojumu bez teksta. Vēsta par jēgu, unikalitāti, divējādību un kaut ko sarežģītu.

Dabiskas formas

Viss dabā radītais ir unikāls: koki, ziedi, dzīvnieki u.c. Tātad arī dabā radītais var būt dizaina iedvesmas avots. Katrai šai formai ir arī papildu nozīme, personības iezīmes. Piemēram, lapsa vai zaķis, lapa vai koks utt. Visam, ko radījusi māte daba, ir unikāla forma: lapām, ziediem, dzīvniekiem, kokiem. Dabiskām formām piemīt veldzes un vienotības izjūta. Kopīgas nozīmes: oriģinalitāte, dabiskums, līdzsvars, atsvaidzināšana.

Vizuālās uztveres sistēma darbojas unikāli, katram no mums neatkārtojami. Aristotelis ir teicis: “Mūsu jutekļiem var uzticēties, bet tos var viegli apmānīt.” Lai mums visiem izdodas veidot vizuālas ilūzijas mūsu klientiem pa pēdām! Raksts videofailos šeit.

Netiec galā?

JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, apmācības.

Raksti – jdp@jdpintegratedcomm.com

Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos medijos – JDP Integrated Communications, @jdpintegrated

Patiesā cieņā

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD

01.07.2021