Integrētās Mārketinga Komunikācijas Tendences 2020

Paradumi būs jāmaina ātrāk – klienti ilgi negaidīs

30.12.2019.

No pārmaiņām nav jābaidās

Vai esi gatavs palaist savu klientu pie konkurentiem? Baidies, ka nokavēsi? Liekas, ka pārējiem viss sanāk, bet es atpalieku? Paradumi būs jāmaina ātrāk, jo klienti ilgi negaidīs. Galvenais sekot līdzi tendencēm, sadarboties ar profesionāļiem, vērojot gan savus klientus, gan konkurentus. Tu vari būvēt savu apkārtceļu, iestādīt puķes klienta ceļā, lai viņš tur neietu, tas cilvēkus neatturēs vēl ilgstoši staigāt pa ierasto ceļu. Ir jābūt integrēti radošiem, lai pievilinātu savai vēlamajai taciņai. Klients grib vadīt un pats izvēlēties.

Šajā blogā īsi atskatīsimies uz 2019.gada integrētās mārketinga komunikācijas tendencēm, iezīmējot, kas turpināsies, mainīsies un būs jāņem vērā 2020. gadā. Ir grūti 100% paredzēt, kādas būs Integrētā mārketinga komunikācijas tendences 2020. gadam, bet iezīmes gan var prognozēt.

Kādas tendences bija aktuālas pagājušajā gadā?

2019.gada sākumā runājām, ka turpinās jaunās privātuma normas. Aktualizējās video komunikācija (85% sociālajos tīklos, video bez skaņas ar subtitriem vertikālie vai kvadrātformas), satura mārketings (praktisks, noderīgs saturs – piem., pdf grāmatas), blogošana, stories, Live video, Instagram TV, Facebook privātās grupas, kā arī papildinātās realitātes efekts, robotizēšanās uzņēmumu mājas lapās, viedokļu līderi jeb influenceri (mikro (down-to-earth) un makro). Kopumā dominē digitālais mārketings, # kuram esot jau 11 gadu jubileja u.c. tendences. 2020.gads sola turpināt iesākto, bet ar integrācijas elementiem starp ierastajiem mārketinga soļiem, kā arī strauju paradumu maiņu klientiem, kas liks mainīties pašiem.

Tendence Nr.1 Integrētās Mārketinga komunikācijas stratēģiju izmantošana

Viena no būtiskākajām tendencēm 2020. gadam ir Integrētās Mārketinga komunikācijas stratēģiju izmantošana savām biznesa aktivitātēm. Laikā, kad uzņēmumi cīnās par sava patērētāja uzmanību, ar tradicionālām metodēm vairs nepietiks. Mainās patērētāja uzvedība, attīstās tehnoloģijas un konkurenti arī neguļ.

Tendence Nr.2 CRM straujiem soļiem mainās uz CMR

Šajā kontekstā noteikti jāpiemin CRM straujā maiņa uz CMR, kas nozīmē, ka klients regulē satiksmi. Uzņēmumiem kļūst arvien grūtāk vadīt savus klientus. Ir jākļūst radošākiem, vairāk jāiedziļinās un jāpēta. Šī tendence liek straujiem soļiem pārdomāt lojalitātes programmu darbību. Tikai viens piemērs ar tirgotājiem tik iecienītām klientu kartēm. Klienti negribēs nēsāt kaudzi ar atlaižu kartēm, ja tās var elektroniski ievietot "mobile pocket" un tas ir tik ērti. Veikaliem jāpielāgojas un jāiegādājas atbilstošas tehnoloģijas, lai klientus apkalpotu. Realitātē ir virkne uzņēmumu, kur pārdevēji joprojām brīnās, kas tā par aplikāciju? Var vērot personiskās apkalpošanas prasmes, lai cilvēcīgi no situācijas izkļūtu, bikli paskaidrojot, ka attiecīgais tehnoloģijas brīnums vēl nav ieviests. Minētais ir tikai viens piemērs. Ierastās CRM sistēmas ir būtiski jāmaina un steidzami. Uzņēmumiem nebūs viegli mainīt savu domāšanu uz klientu pārvaldītu attiecību (CMR) ideju. Daudzi uzņēmumi ir veikuši nozīmīgus ieguldījumus CRM sistēmās un ir izveidojuši savus biznesa procesus ap šīm platformām, tāpēc pārmaiņas nenotiks strauji, bet notiek. CMR paredz - sākt labāk izprast savus klientus (pētīt, analizēt), secināt, ko klienti domā par uzņēmuma zīmolu un uzņēmumu. Ir jāsāk veidot globālas reputācijas ietekmēšanas stratēģija un tās ir pārmaiņas. "Pazīsti savu klientu" noteikti ir CMR atslēga.

Tendence Nr.3 Mainās mārketinga piltuve

Iepriekš minēto iemeslu dēļ mainīsies arī mārketinga piltuve. Tā nav mirusi. Galvenā uzmanība būs jāpievērš izpratnes palielināšanai, pievēršoties dzīvescikla mārketinga analīzei. Tas nozīmē, ka vēlreiz ir jāpārdomā, kas ir tā īstā mērķauditorija, lai lieki nenovirzītos no fokusa, līdz ar to nezaudējot asumu. Pēc tam sava auditorija ir “jāpabaro ar saturu”, lai klienti nejustos vīlušies. Respektīvi, visiem zināmajai hamburgera metodei gan pārdošanā, gan komunikācijā, ir jāuzliek papildus cepurīte. Tāds hamburgers ar dubulto sieru sanāk.

Tendence Nr.4 Saturs, saturs, saturs....

Mērķtiecīgs, klientam vērtīgs un ar emocijām pildīts. Galvenais nejaukt izpratni par satura mārketingu, kas nereti ir redzams un lasāms interneta vidē. Viss, kas tiek ievietots uzņēmuma sociālajos tīklos vai mājas lapās nav satura mārketings. Nepietiks ar paziņošanu, ka mums ir jauns produkts. Vietējā tirgū diemžēl šajā jomā ir manīti plaģiāti jeb copy paste no konkurentiem. Manīti arī neveiksmīgi tulkojumi. Tātad, ir jārada autentisks saturs. Atsauces, kur redzama faktoloģiskā informācija arī ir vērtīgas, jo tās rada lielāku uzticamību teiktajam. Tikai nepārcenties - radītais saturs nevar sastāvēt no citātiem vien. Ja runājam par pārdošanu, jāatceras sava satura mārketinga materiālos parādīt, kā var klientam pievienot savu vērtību. Vēl jāatceras, ka satura pasniegšanas metodei ir jākļūst arvien interaktīvākai. Talkā būs jāņem dažādi MediaRich risinājumi, arī satura mārketingam, ne tikai produktu reklāmai.

Tendence Nr.5 Čatboti nedrīkstētu būt aizķērušās skaņu plates

Čatboti paliks arvien populārāki. Atsaucoties uz Grand View Research datiem, līdz 2025. gadam pasaules tērzēšanu tirgus sasniegs 1,25 miljardus dolāru, pieaugot par 24,3 procentiem gadā. Galvenokārt tas ir arī saistīts ar cilvēku pāreju uz dzīvi savos viedtālruņos. Aizvien retāk ikdienā noris aci pret aci komunikācija, jo visbiežāk saziņa norit ar viedtālruņu starpniecību. 45% gala lietotāju dod priekšroku klientu tērzēšanas robotiem, kas ir stratēģiska integrācija esošajā komunikācijā ar klientiem. Te gan jāpiezīmē, ka vismaz Latvijā, daļa tirgū ieviesto Chatbotu ir neveiksmīgi, jo nereti liekas, ka robotam izkritusi kāda skrūvīte, jo sniegtās atbildes uz jautājumiem ir nesakarīgas, tātad, tās ir ieprogrammētas standarta jautājumiem.

Tendence Nr.6 Klienta uzvedību var pētīt, izmantojot dažādus rīkus

Al continues to Grow - arvien vairāk palielinās iespējas izpētīt sava patērētāja uzvedību. Te gan jāatceras par privātuma normām un CMR, kā arī faktu, ka pārāk lielā ielaušanās personiskajā telpā klientus varētu arī sakaitināt. Cilvēki rūpējas par privātumu un viņus tas uztrauc, īpaši ņemot vērā notikušos skandālus ar šo normu pārkāpšanu. Arī konkurenti izmanto google analytics, tāpēc uz to vien vairs nevarēs paļauties. Arvien vairāk tirgū parādās jauni kanāli, tādēļ šobrīd lietotie nedrīkstētu palikt kā vienīgie mērījumu avoti. Uzņēmumi ir sākuši un turpinās izmantot dažādus analītiskos risinājumus, kā piemēram Amplitude, Google Data Studio u.c.

Tendence Nr.7 Voice searching popularitāte aug

Straujiem soļiem ir pietuvojusies un turpina attīstīties Voice searching popularitāte. Saskaņā ar ComScore datiem, tiek lēsts, ka tā popularitāte pārsniegs 50% no Seo. Voice search optimizēšana būs palīgrīks pārdošanas apjomu palielināšanai.

Tendence Nr.8 E-pastu mārketinga nozīme mazinās

Iemesls? Interaktīvākas tērzētavas. E-pasts ir iedarbīgs tiešās pārdošanas vai pārdošanas pa tālruni gadījumos, kad klients ir devis atļauju tā saņemšanai. Visādi citādi, lielākā daļa sūtījumu tiek izdzēsti. Te gan ir jāpiemin personīgs piemērs ar Dormeo fenomenu. Gadiem saņemu un dzēšu šī uzņēmuma e-pastus. Brīdī, kad bija nepieciešams iegādāties matraci, pirmais, kas “iešāvās prātā” bija Dormeo. Citus matraču ražotājus nemaz nevarēju nosaukt. Tātad, ir notikusi mērķtiecīga produkta “iesēdināšana” klienta zemapziņā. Rezultātā gan Dormeo nenopirku, bet ... “tur kaut kam ir jābūt”.

Tendence Nr.9 Personiskā zīmola veidošana “rullē”

Cilvēki arvien vairāk vēlas redzēt dzīvus cilvēkus, dzirdēt emocionālus stāstus, tādējādi jūtoties piederīgi kādam zīmolam, iespējams tā komunikācijā saskatot savas personības iezīmes. Tādēļ, uzņēmuma bosiem “ir jāizlien no aizskatuves” un jāparādās publicitātes saulītē. Tas nozīmē, spēcīgi veidoti personīgie Linkedin profili, caur kuriem tiek “dzīta uzņēmuma komunikācijas satiksme”. Reklāmas plakātos, video materiālos u.c. arvien biežāk parādīsies uzņēmuma vadītāji, spēcīgi darbinieki un ne tikai. Tā arī ir daļa no influenceru mārketinga.

Tendence Nr.10 Influenceru burbulis sašķīdīs mazākos burbulīšos

Un tā ir ne tikai Latvijas, bet arī pasaules tendence. Cilvēki ir sākuši kritiski domāt, atpazīstot viltus influencerus. Tāpēc stratēģiski gudri būtu izmantot Jūsu mērķauditorijai trāpīgos, vairākus mikro un nano influencerus. Tas protams neizslēdz sadarbību ar makro influenceriem. Ietekmētāju mārketings ir kļuvis personalizētāks.

Tendence Nr.11 Mārketinga konkurences apstākļi kļūst vienmērīgāki

Papildus esošajiem programmatūras risinājumiem, mūsdienās arvien vairāk uzņēmumu sāk ieviest AI, kas veic SEO jūsu labā. Protams, pastāv arī pieejamie bezmaksas risinājumi, bet konkurentu aktīvāka sarosīšanās savu klientu padziļinātai izpētei ir tikai laika jautājums. Sākot ar 5G tehnoloģiju mobilajās ierīcēs līdz sasniegumiem AI, balss un savienotajos televizoros, tas, kā patērētāji iesaistīsies reklāmās, nākamgad mainīsies. Domājams, ka 5G tehnoloģija pārveidos to, kā patērētāji piekļūst saturam un to lieto. Tas nozīmē, ka mobilo ierīču lietošana strauji palielināsies visā pasaulē. AI tehnikas sasniegumi saturam ļaus lielāku personalizāciju digitālajā video.

Tendence Nr.12 Turpināt personalizēt savus klientus reālā laikā un vienkāršā valodā

Tā ir iespēja nepazaudēt klientus. Liela daļa klientu neizvēlas tavu uzņēmumu, jo nejūt personisko saikni. Personalizācijas dēļ, tiek aizskartas “emocionālās stīgas”. Klienti gan atšķiras, tas nozīmē, ka ir jādažādo kanāli un mārketings arvien vairāk jādiferencē. Nākotnē paredzams, ka komunikācijā ar klientu apvienosies trīs svarīgi elementi – personifikācijas, reāllaika un sarunvalodas mārketings. Tātad, personalizācija iespējami ātrā laikā un klientam saprotamā, vienkāršā valodā.

Tendence Nr.13 Digitālam mārketingam grāmatu nav

Un ilgstoši aktuālas nekad arī nebūs. Tā ir disciplīna, kurai jāseko līdzi nemitīgi. Tehnoloģijas attīstās. Mēģiniet nepalikt aizskatuvē. Interesanta ir Skota Brinkera izveidotā karte ar visām potenciālajām kategorijām un pakalpojumiem, ko uzņēmumi var izmantot (https://cdn.chiefmartec.com/wp-content/uploads/2019/03/marketing-technology-landscape-2019-slide.jpg). Varbūt noder digitālā mārketinga rīku inforgrafika - https://www.smartinsights.com/digital-marketing-platforms/essential-digital-marketing-tools-infographic/. Noteikti jāpiemin, ka digitālā mārketinga jomā būtu nepieciešama koncentrēšanās un noteiktas stratēģijas izstrāde, paredzot, ka tā var tikt mainīta un pielāgota jaunākajām tendencēm. Jāsaprot, ka digitālais budžets būs jāpalielina. Ir arī pienācis laiks nopietni uztvert straumēšanas un tiešsaistes videoreklāmas 2020. gadā.

Tendence Nr.14 Jāpievērš uzmanība dažādiem mikromirkļiem jeb detaļām

Tas nozīmē, ka ir jāatrodas tur, kur patērētāji meklē informāciju. Nepietiks tikai atrasties tur, vēl ir jāattīsta prasmes ātri darboties, lai klients nepārdomātu. Tātad, ir jānodarbojas ar mērķtiecīgu makšķerēšanu, “izmetot interaktīvu ēsmu pareizajā dīķī un dziļumā”.

Tendence Nr.15 Storytelling ir visur. Gaidīsim, varbūt parādīsies vēl kaut kur

Šobrīd tos var veidot Snapchat, Instagram, Facebook, Youtube stāsta formātā Spoles, TikTok. Varbūt jau kādu neesmu pieminējusi. Gaidīsim, varbūt vēl kas parādīsies pie apvāršņa. Sociālo mediju izmantošanai sava zīmola stāsta veidošanā ir būtiska nozīme, jo tā paaugstina zīmola atpazīstamību, veido saikni ar sekotājiem, tā ir iespēja piesaistīt jaunus klientus utt.

Tendence Nr.16 Ne tikai saturs, bet engagement jeb iesaiste

Piemēram, facebook algoritms nemitīgi mainās. Tas pats notiek ar SEO. Tātad, mēs varam tikai prognozēt, bet savu klientu engagement būtu nepieciešams palielināt interaktīvos veidos. Tāpēc turpiniet video saturu, vertikālā veidā, ietverot bloga sākumā minētās pagājušā gada tendences un boost savas mārketinga stratēģijas, izmantojot top tendences.

Tendence Nr.17 Aģentūru specializācija

Iespējams ne tik izteikti Latvijā, bet klienti kļūst kritiskāki un vēro, kam un uz ko ir lielāks ķēriens. Diezgan veiksmīgi tirgū tiek pozicionētas digitāla novirziena aģentūras. Noteikti jāatceras, ka klienti nodarbosies ar benchmarkingu un vēros labākos rezultātus un stāstus, tādēļ “spalvas ir jāspodrina”.

Tendence Nr.18 uz datiem balstīts PR un tehnoloģiju attīstība

Nereti klienti prasa, vai PR vispār var izmērīt. Var izmērīt un to prasa aizvien biežāk. Piestrādājiet pie savas indikatoru sistēmas. Zīmolu ietekme ir mērāma. Apvienojiet PR rezultātu mērījumus ar ROI. Radiet savas formulas un aprēķinus. Galvenais, lai klients apmierināts. Iespējams parādīsies jauni rīki PR mērīšanai, kas klientiem dos vēl lielāku pārliecību, ka tiešu jūsu ieteiktā taktika ir pareizā. Gaidām uz tehnoloģiju attīstību. Ir jāpierod mainīt vecos paradumus.

Tendence Nr.19 PR integrācija ar mārketingu

PR un mārketinga speciālistiem nāksies strādāt komandā, lai sasniegtu labākus rezultātus. Plus jāatceras, ka earned un owned media tiks adaptēts sociālajos tīklos. Būs jāpalauza galva, kā nokļūt pēc iespējas labākās pozīcijās. PR un mārketinga plāniem būs nepieciešams stratēģisks apvienojums.

Tātad, galvenais secinājums – mārketingam un PR būs jāapvieno spēki. Būs jāmaina paradumi un jākļūst interaktīvākiem. Digitālajā mārketingā grāmatu nav, bet ir internets. Raksts video slaidos

Vēlies stratēģiski interaktīvu risinājumu savam biznesam un klientam, varam par to parunāt. Raksti - jdp@jdpintegratedcomm.com

Patiesā cieņā

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD