Integrētās Mārketinga Komunikācijas Tendences 2020

Paradumi būs jāmaina ātrāk – klienti ilgi negaidīs

30.12.2019.

No pārmaiņām nav jābaidās

Vai esi gatavs palaist savu klientu pie konkurentiem? Baidies, ka nokavēsi? Liekas, ka pārējiem viss izdodas, bet es atpalieku? Paradumi būs jāmaina ātrāk, jo klienti ilgi negaidīs. Galvenais ir sekot līdzi tendencēm, sadarboties ar profesionāļiem, vērojot gan savus klientus, gan konkurentus. Tu vari būvēt savu apkārtceļu, iestādīt puķes klienta ceļā, lai viņš tur neietu, tas cilvēkus neatturēs vēl ilgstoši staigāt pa ierasto ceļu. Ir jābūt integrēti radošiem, lai pievilinātu savai vēlamajai taciņai. Klients grib vadīt un pats izvēlēties. 

Šajā blogā īsi atskatīsimies uz 2019.gada integrētās mārketinga komunikācijas tendencēm, iezīmējot, kas turpināsies, mainīsies un būs jāņem vērā 2020. gadā. Ir grūti 100% paredzēt, kādas būs integrētās mārketinga komunikācijas tendences 2020. gadam, bet iezīmes gan var prognozēt.

Kādas tendences bija aktuālas pagājušajā gadā? 

2019. gada sākumā runājām, ka turpinās jaunās privātuma normas. Aktualizējās videokomunikācija (85% sociālajos tīklos, video bez skaņas ar subtitriem, vertikālie vai kvadrātformas), satura mārketings (praktisks, noderīgs saturs – piem., PDF grāmatas), blogu rakstīšana, instagrama un feisbuka stāsti, dzīvie video, Instagram TV, Facebook privātās grupas, kā arī papildinātās realitātes efekts, robotizēšanās uzņēmumu mājaslapās, viedokļu līderi jeb influenceri (mikro (down-to-earth) un makro). Kopumā dominē digitālais mārketings, tēmturis, kuram esot jau 11 gadu jubileja, u.c. tendences. 2020. gads sola turpināt iesākto, bet ar integrācijas elementiem starp ierastajiem mārketinga soļiem, kā arī strauju klientu paradumu maiņu, kas liks mainīties pašiem. 

Tendence Nr.1 Integrētās Mārketinga komunikācijas stratēģiju izmantošana 

Viena no būtiskākajām tendencēm 2020. gadam ir integrētās mārketinga komunikācijas stratēģiju izmantošana savām biznesa aktivitātēm. Laikā, kad uzņēmumi cīnās par savu patērētāju uzmanību, ar tradicionālām metodēm vairs nepietiks. Mainās patērētāju uzvedība, attīstās tehnoloģijas un konkurenti arī neguļ. 

Tendence Nr.2 CRM straujiem soļiem mainās uz CMR 

Šajā kontekstā noteikti jāpiemin CRM straujā maiņa uz CMR - tas nozīmē, ka  satiksmi regulē klients. Uzņēmumiem kļūst arvien grūtāk vadīt savus klientus. Ir jākļūst radošākiem, vairāk jāiedziļinās un jāpēta. Šī tendence liek straujiem soļiem pārdomāt lojalitātes programmu darbību. Tikai viens piemērs ar tirgotāju tik iecienītajām klientu kartēm. Klienti negribēs nēsāt kaudzi ar atlaižu kartēm, ja tās var elektroniski ievietot "mobile pocket", jo tas ir tik ērti. Veikaliem jāpielāgojas un jāiegādājas atbilstošas tehnoloģijas, lai klientus apkalpotu. Realitātē ir virkne uzņēmumu, kuros pārdevēji joprojām brīnās, kas tā par lietotni. Var vērot personiskās apkalpošanas prasmes, lai cilvēcīgi no situācijas izkļūtu, bikli paskaidrojot, ka attiecīgais tehnoloģijas brīnums vēl nav ieviests. Minētais ir tikai viens piemērs. Ierastās CRM sistēmas ir būtiski jāmaina, turklāt steidzami. Uzņēmumiem nebūs viegli nomainīt savu domāšanu pret klientu pārvaldītu attiecību (CMR) ideju. Daudzi uzņēmumi ir veikuši nozīmīgus ieguldījumus CRM sistēmās un ir izveidojuši savus biznesa procesus ap šīm platformām, tāpēc pārmaiņas nenotiks strauji, bet notiek. CMR paredz: sākt labāk izprast savus klientus (pētīt, analizēt), secināt, ko klienti domā par uzņēmuma zīmolu un uzņēmumu. Ir jāsāk veidot globālas reputācijas ietekmēšanas stratēģiju, un tās ir pārmaiņas. "Pazīsti savu klientu" noteikti ir CMR atslēga. 

Tendence Nr.3 Mainās mārketinga piltuve 

Iepriekš minēto iemeslu dēļ mainīsies arī mārketinga piltuve. Tā nav mirusi. Galvenā uzmanība būs jāpievērš izpratnes palielināšanai, pievēršoties dzīvescikla mārketinga analīzei. Tas nozīmē, ka vēlreiz ir jāpārdomā, kas ir tā īstā mērķauditorija, lai lieki nenovirzītos no fokusa, līdz ar to nezaudējot asumu. Pēc tam sava auditorija ir “jāpabaro ar saturu”,  lai klienti nejustos vīlušies. Respektīvi, visiem zināmajai hamburgera metodei gan pārdošanā, gan komunikācijā, ir jāuzliek papildus cepurīte. Tāds hamburgers ar dubulto sieru sanāk. 

Tendence Nr.4 Saturs, saturs, saturs... 

Mērķtiecīgs, klientam vērtīgs un ar emocijām pildīts. Galvenais – nejaukt ar izpratni par satura mārketingu, kas nereti ir redzams un lasāms internetā vidē. Viss, kas tiek ievietots uzņēmuma sociālajos tīklos vai mājaslapās, nav satura mārketings. Nepietiks ar paziņošanu, ka mums ir jauns produkts. Vietējā tirgū diemžēl šajā jomā ir manīti plaģiāti jeb copy paste no konkurentiem. Manīti arī neveiksmīgi tulkojumi. Tātad, ir jārada autentisks saturs. Atsauces, kurās redzama faktoloģiskā informācija, arī ir vērtīgas, jo tās rada lielāku uzticamību teiktajam. Tikai nepārcentieties  - saturs nevar sastāvēt no citātiem vien. Ja runājam par pārdošanu, jāatceras sava satura mārketinga materiālos parādīt, kā var klientam pievienot savu vērtību. Vēl jāatceras, ka satura pasniegšanas metodei ir jākļūst arvien interaktīvākai. Talkā būs jāņem dažādi MediaRich risinājumi, arī satura mārketingam, ne tikai produktu reklāmai. 

 Tendence Nr.5 Čatboti nedrīkstētu būt aizķērušās skaņuplates 

Čatboti kļūs arvien populārāki. Atsaucoties uz Grand View Research datiem, līdz 2025. gadam pasaules tērzēšanas tirgus  sasniegs 1,25 miljardus dolāru, pieaugot par 24,3 procentiem gadā. Galvenokārt tas ir arī saistīts ar cilvēku pāreju uz dzīvi savā viedtālrunī. Aizvien retāk ikdienā noris komunikācija aci pret aci, jo visbiežāk saziņa norit ar viedtālruņu starpniecību. 45% gala lietotāju dod priekšroku klientu tērzēšanas robotiem, kas ir stratēģiska integrācija esošajā komunikācijā ar klientiem. Te gan jāpiezīmē, ka vismaz Latvijā daļa tirgū ieviesto Chatbotu ir neveiksmīgi, jo nereti liekas, ka robotam izkritusi kāda skrūvīte, jo atbildes uz jautājumiem ir nesakarīgas, tātad tās ir ieprogrammētas standarta jautājumiem. 

Tendence Nr.6  Klienta uzvedību var pētīt, izmantojot dažādus rīkus 

Al continues to Grow - arvien vairāk palielinās iespējas izpētīt savu patērētāju uzvedību. Te gan jāatceras par privātuma normām un CMR, kā arī faktu, ka pārāk lielā ielaušanās personiskajā telpā klientus varētu arī sakaitināt. Cilvēki rūpējas par privātumu, un viņus tas uztrauc, īpaši ņemot vērā notikušos skandālus ar šo normu pārkāpšanu. Arī konkurenti izmanto Google Analytics, tāpēc uz to vien vairs nevarēs paļauties. Arvien vairāk tirgū parādās jauni kanāli, tādēļ šobrīd lietotie nedrīkstētu palikt kā vienīgie mērījumu avoti. Uzņēmumi ir sākuši un turpinās izmantot dažādus analītiskos risinājumus, kā piemēram Amplitude, Google Data Studio u.c. 

Tendence Nr.7 Voice searching popularitāte aug 

Straujiem soļiem ir pietuvojusies un turpina attīstīties Voice searching popularitāte. Saskaņā ar ComScore datiem, tiek lēsts, ka tā popularitāte pārsniegs 50% no Seo. Voice search optimizēšana būs palīgrīks pārdošanas apjomu palielināšanai. 

Tendence Nr.8 E-pasta mārketinga nozīme mazinās 

Iemesls? Interaktīvākas tērzētavas. E-pasts ir iedarbīgs tiešās pārdošanas vai pārdošanas pa tālruni gadījumos, kad klients ir devis atļauju tā saņemšanai. Visādi citādi lielākā daļa sūtījumu tiek izdzēsti. Te gan ir jāpiemin personīgs piemērs ar Dormeo fenomenu. Gadiem saņemu un dzēšu šī uzņēmuma e-pasta vēstules. Brīdī, kad vajadzēja iegādāties matraci, pirmais, kas “iešāvās prātā”, bija Dormeo. Citus matraču ražotājus nemaz nevarēju nosaukt. Tātad, ir notikusi mērķtiecīga ražojuma “iesēdināšana” klienta zemapziņā. Rezultātā gan Dormeo nenopirku, bet... “tur kaut kam ir jābūt”. 

Tendence Nr.9  Personiskā zīmola veidošana “rullē” 

Cilvēki arvien vairāk vēlas redzēt dzīvus cilvēkus, dzirdēt emocionālus stāstus, tādējādi jūtoties piederīgi kādam zīmolam, iespējams, tā komunikācijā saskatot savas personības iezīmes. Tādēļ uzņēmuma bosiem “ir jāizlien no aizskatuves” un jāparādās publicitātes saulītē. Tas nozīmē spēcīgi veidotus personīgos LinkedIn profilus, caur kuriem tiek “dzīta uzņēmuma komunikācijas satiksme”. Reklāmas plakātos, videomateriālos un citur arvien biežāk parādīsies uzņēmumu vadītāji, spēcīgi darbinieki un ne tikai viņi. Tā arī ir daļa no influenceru mārketinga. 

Tendence Nr.10 Influenceru burbulis sašķīdīs mazākos burbulīšos 

Un tā ir ne tikai Latvijas, bet arī pasaules tendence. Cilvēki ir sākuši kritiski domāt, atpazīstot viltus influencerus. Tāpēc stratēģiski gudri būtu izmantot jūsu mērķauditorijai trāpīgos, vairākus mikro- un nano- influencerus. Tas, protams, neizslēdz sadarbību ar makroinfluenceriem. Ietekmētāju mārketings ir kļuvis personalizētāks

Tendence Nr.11 Mārketinga konkurences apstākļi kļūst vienmērīgāki 

Papildus pašreizējiem programmatūras risinājumiem, mūsdienās arvien vairāk uzņēmumu sāk ieviest mākslīgo intelektu, kas veic SEO jūsu labā. Protams, pastāv arī bezmaksas risinājumi, bet konkurentu aktīvāka sarosīšanās savu klientu padziļinātai izpētei ir tikai laika jautājums. No 5G tehnoloģijām mobilajās ierīcēs līdz mākslīgā intelekta sasniegumiem. Tas, kā patērētāji iesaistīsies reklāmās, nākamgad mainīsies. Domājams, ka 5G tehnoloģija pārveidos to, kā patērētāji piekļūst saturam un to lieto. Tas nozīmē, ka mobilo ierīču lietošana strauji palielināsies visā pasaulē. Mākslīgā intelekta tehnikas sasniegumi saturam dos lielāku personalizāciju digitālajā video. 

Tendence Nr.12 Turpināt personalizēt savus klientus reālā laikā un vienkāršā valodā 

Tā ir iespēja nepazaudēt klientus. Liela daļa klientu neizvēlas tavu uzņēmumu tāpēc, ka nejūt personisko saikni. Personalizācijas dēļ tiek aizskartas “emocionālās stīgas”. Klienti gan atšķiras, tas nozīmē, ka ir jādažādo kanāli un mārketings arvien vairāk jādiferencē. Nākotnē paredzams, ka komunikācijā ar klientu apvienosies trīs svarīgi elementi: personifikācijas, reāllaika un sarunvalodas mārketings. Tātad personalizācija iespējami ātrā laikā un klientam saprotamā, vienkāršā valodā. 

Tendence Nr.13 Digitālajam mārketingam grāmatu nav 

Un ilgstoši aktuālas nekad arī nebūs. Tā ir disciplīna, kurai jāseko līdzi nemitīgi. Tehnoloģijas attīstās. Mēģiniet nepalikt aizskatuvē! Interesanta ir Skota Brinkera izveidotā karte ar visām potenciālajām kategorijām un pakalpojumiem, ko uzņēmumi var izmantot: (https://cdn.chiefmartec.com/wp-content/uploads/2019/03/marketing-technology-landscape-2019-slide.jpg). Varbūt noder digitālā mārketinga rīku inforgrafika: https://www.smartinsights.com/digital-marketing-platforms/essential-digital-marketing-tools-infographic/. Noteikti jāpiemin, ka digitālā mārketinga jomā būtu nepieciešama koncentrēšanās un noteiktas stratēģijas izstrāde, paredzot, ka tā var tikt mainīta un pielāgota jaunākajām tendencēm. Jāsaprot, ka digitālais budžets būs jāpalielina. Ir arī pienācis laiks nopietni uztvert straumēšanas un tiešsaistes videoreklāmas 2020. gadā. 

Tendence Nr.14 Jāpievērš uzmanība dažādiem mikromirkļiem jeb detaļām 

Tas nozīmē, ka ir jāatrodas tur, kur patērētāji meklē informāciju. Nepietiks tur tikai atrasties, vēl ir jāattīsta prasmes ātri darboties, lai klients nepārdomātu. Tātad ir jānodarbojas ar mērķtiecīgu makšķerēšanu, izmetot interaktīvu ēsmu pareizajā dīķī un dziļumā

Tendence Nr.15 Storytelling ir visur. Gaidīsim, varbūt parādīsies vēl kaut kur 

Šobrīd tos var veidot vietnēs Snapchat, Instagram, Facebook, Youtube stāstu formātā Spoles, TikTok. Varbūt jau kādu neesmu pieminējusi. Gaidīsim, varbūt vēl kas parādīsies pie apvāršņa. Sociālo mediju izmantošanai sava zīmola stāsta veidošanā ir būtiska nozīme, jo tā paaugstina zīmola atpazīstamību, veido saikni ar sekotājiem, tā ir iespēja piesaistīt jaunus klientus utt. 

Tendence Nr.16 Ne tikai saturs, bet engagement jeb iesaiste 

Piemēram, facebook algoritms nemitīgi mainās. Tas pats notiek ar SEO. Tātad mēs varam tikai prognozēt, bet savu klientu engagement būtu nepieciešams palielināt interaktīvos veidos. Tāpēc turpiniet videosaturu vertikālā veidā, ietverot bloga sākumā minētās pagājušā gada tendences un audzējiet savas mārketinga stratēģijas, izmantojot topa tendences!

Tendence Nr.17 Aģentūru specializācija 

Iespējams ne tik izteikti Latvijā, bet citur klienti kļūst kritiskāki un vēro, kam un uz ko ir lielāks ķēriens. Diezgan veiksmīgi tirgū tiek pozicionētas digitāla novirziena aģentūras. Noteikti jāatceras, ka klienti nodarbosies ar benchmarkingu un vēros labākos rezultātus un stāstus, tādēļ “spalvas ir jāspodrina”. 

Tendence Nr.18 Uz datiem balstīts PR un tehnoloģiju attīstība 

Nereti klienti prasa, vai PR vispār var izmērīt. Var izmērīt, un to prasa aizvien biežāk. Piestrādājiet pie savas indikatoru sistēmas! Zīmolu ietekme ir mērāma. Apvienojiet PR rezultātu mērījumus ar ROI! Radiet savas formulas un aprēķinus! Galvenais, lai klients apmierināts. Iespējams parādīsies jauni rīki PR mērīšanai, kas klientiem dos vēl lielāku pārliecību, ka tieši jūsu ieteiktā taktika ir pareizā. Gaidām uz tehnoloģiju attīstību. Ir jāpierod mainīt vecos paradumus. 

Tendence Nr.19 PR integrācija ar mārketingu

PR un mārketinga speciālistiem nāksies strādāt komandā, lai sasniegtu labākus rezultātus. Plus jāatceras, ka earned un owned media tiks adaptēts sociālajos tīklos. Būs jāpalauza galva, kā nokļūt pēc iespējas labākās pozīcijās. PR un mārketinga plāniem būs nepieciešams stratēģisks apvienojums. 

Tātad galvenais secinājums – mārketingam un PR būs jāapvieno spēki. Būs jāmaina paradumi un jākļūst interaktīvākiem. Digitālajā mārketingā grāmatu nav, bet ir internets. Raksts videoslaidos 

Vēlies stratēģiski interaktīvu risinājumu savam biznesam un klientam, varam par to parunāt. Raksti:  jdp@jdpintegratedcomm.com

Patiesā cieņā - 

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD