Ja runājam par reputāciju, tad negatīvā ietekme var tikt vērsta uz uzņēmumu, preču zīmi (brand) vai uzņēmuma vadītāju (personal brand). Visi trīs ir pietiekami svarīgi, savstarpēji saistīti aspekti. Halo efekts un ragu (velna) efekts ir pretēji kognitīvi apziņas aizspriedumi. Krīzes situācijās iepriekš veiksmīgi veidotā reputācija palīdzēs un iestāsies halo efekts. Neveiksmīgie soļi pastiprinās negatīvo ietekmi, kā rezultātā radīsies ragu (velna) efekts. Ar to visu var strādāt, stratēģiski vadot procesus.

Zinīšiem un nezinīšiem

Par slikto mazliet - ragu efekts

Piekrāpsi – klients tev uzliks ragus, jo rezultātā pie sasistas siles sēdēs uzņēmums. Pie ragiem var tikt ātri un uzņēmumu “var nosist ar avīzi”. Mūsdienās laikam jāsaka, ka uzņēmumu var “nosist ar Facebook vai Instagram”. Joks, protams, bet tajā slēpjas patiesība. Tātad kā tikt pie ragiem? Piekrāpjot klientu. Piedāvājot nekvalitatīvu produktu, izkrāpjot naudu, atspoguļojot uzņēmuma vadītāja personību tādā vērtību skalā, kas nesaskan ar uzņēmuma iepriekš definēto un mērķauditorijas uzskatiem. Ragu efekta negatīvie aizspriedumi būtu jāanalizē mārketinga pētījumos. Reklāmām vienā kanālā var būt slikta ietekme arī visos pārējos. Jāmeklē iemesli un jāsāk būvēt reputāciju. Vairāk par karalauka novākšanu šeit: "Pēckrīzes komunikācija" 

Labāk gozēties saulītē - halo efekts

Krīzes laiku raksturo nepopulāru lēmumu pieņemšana. Tas ietekmē uzņēmuma, zīmola un uzņēmuma vadītāja reputāciju un izraisa halo vai ragu (velna) efektu (pozitīvu vai negatīvu ietekmi vēlāk). Halo efekts ir indikators klientu lojalitātei. Šis ir viens no aspektiem, kādēļ ir tik svarīga sociālā korporatīvā atbildība ne tikai krīzes laikā. Tam ir jābūt uzņēmuma dzīvesveidam. Halo efektu var izmantot, lai nostiprinātu savas pozīcijas tirgū, izmantojot savas stiprās puses. Tas tiek izmantots komunikācijā. Tādējādi tiek nostiprināta zīmola vērtība. 

Ja patērētājam veidojas pozitīva pieredze, kognitīvi tiek veidots lojalitātes aizspriedums par labu zīmolam. Lojalitātes aizspriedums var veidoties arī pret personu (personal brand), kā rezultātā klients izvēlas visu, kas saistīts, tajā skaitā uzņēmuma produktus. 

Kas tur tik mežonīgi labs?

Tātad halo efekts:

Ko sēsi, to pļausi - kā rodas halo efekts?

Vai halo drīkst izmantot savtīgi?

Drīkst un vajag.

Tātad, ja halo, to izmantojam, ja ragi, tad lūdzam piedošanu, polsterējam ar pozitīvo un labojamies. Sociālā korporatīvā atbildība ir jāpieņem kā uzņēmuma, konkrēta zīmola un personīgā zīmola dzīvesveids. Tikai jāizdomā jomas, kas saskan ar uzņēmuma un tā mērķauditorijas vērtībām.  Raksts videoslaidos 

Būvēsim reputāciju kopā?

Raksti –  jdp@jdpintegratedcomm.com

Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos medijos – JDP Integrated Communications, @jdpintegrated

Patiesā cieņā - 

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD

27.05.2020