Šoreiz par sociālā tīkla LinkedIn dažādo dabu, izmantošanas iespējām, par padomiem un trikiem jeb, angliski sakot, „tips&trics” spriežam sadarbībā ar „DarbaGuru” un “Personīgā Zīmola Akadēmija” īpašnieci Ingu Dalibu. LinkedIn mūsdienās noteikti tiek izmantots profesionāla tēla veidošanai digitālajā vidē.
Personīgais profils vietnē LinkedIn būtībā kalpo kā uzņēmēja, vadītāja, nozares speciālista vai neatkarīga profesionāļa vizītkarte internetā. To var „pasniegt” iepazīstoties, kā arī pirms vai pēc klātienes tikšanās. Katram profesionālim derētu apdomāt, cik uzmanību piesaistoša vai vizuāli pievilcīga šī vizītkarte ir. Vai fakti, kas tu esi un kādi ir tavi talanti, pieredze un sasniegumi, ir nodoti kā skaidrs vēstījums? Vai šī „vizītkarte” kalpos kā durvju vērēja biznesa tikšanās reizei, darba pārrunu vai pat elementāras saskarsmes sākšanai?
LinkedIn – svarīgs kanāls zīmola attīstībā
Arī personiskā zīmola izaugsmē būtu svarīgi sākt ar stratēģiju. Jā, jūs nepārpratāt – ir vajadzīga personiskā zīmola vadības stratēģija. Tā ir tikpat svarīga kā jebkura lielāka vai mazāka zīmola stratēģija. Tajā parasti tiek izvirzīts mērķis, un tas nav mazsvarīgi arī šajā kontekstā. Var papētīt līdzīgus personiskā zīmola veidošanas piemērus visā pasaulē. Ir svarīgi nekautrēties, prast ar to padalīties, pievienojot savu vērtību, jo kritiķi būs vienmēr. Ja kritika konstruktīva, der uzklausīt, ņemt vērā, izdarīt secinājumus. Svarīgi atcerēties, ka arī personiskajam zīmolam jāattīsta SEO, īpaši tad, ja veidojat savu mājaslapu vai blogu lapu.
Mīti par zīmola veidošanu
Latvijas sabiedrībā priekšstatos par zīmola veidošanu joprojām valda dažādi mīti. Lūk, daži!
Tā ir sevis lielīšana
Ja profesionāļa tēlu veidojam mērķtiecīgi, tas nenoliedzami saistās ar savas vērtības apziņu un nebaidīšanos to apliecināt un parādīt citiem. Taču šo darbību būtība ir tālu no tukšas lielīšanās. Parasti tās ir spēcīgas personības, kuras atļaujas būt pamanāmas, kurām ir skaidrs fokuss (privāto un profesionālo mērķu apzināšanās), augsta emocionālā inteliģence, attiecību veidošanas un sevis prezentācijas prasme, ieskaitot prasmi veidot profesionālu LinkedIn profilu un iesaistošu komunikāciju.
Tā der tikai slavenībām
Ja tā padomā, tad publiski cilvēki ir ne tikai slavenības, bet arī katrs vadītājs, uzņēmējs, līderis, nozares eksperts, neatkarīgs profesionālis. Lai tevi ievērotu un lai tu piesaistītu savu mērķauditoriju (klientus), jārūpējas par to, lai tevi redz un tev uzticas gan reālajā, gan digitālajā vidē.
Tas ir neīsti
Mākslīgi uzburts, perfekts tēls ir īslaicīgs un nenoturīgs veids, kā sevi apliecināt biznesa un citā profesionālajā vidē. Ja savu zīmolu veidojam kvalitatīvi, tad tas ir stāsts par unikalitāti un autentiskumu. Zināmā mērā tā ir atļaušanās būt citādam, virzība pret straumi, apņēmība būt sava ceļa gājējam, savu panākumu noteicējam.
LinkedIn – svarīgs kanāls B2B sektorā
Šīgada tendencēs minēts, ka B2B mārketingā LinkedIn ir kļuvusi par vienu no svarīgākajām platformām. (Vairāk: šeit.) LinkedIn ir lieliska vietne, kurā dalīties ar lietotāju radītu saturu, tādejādi panākot tik svarīgo mijiedarbību starp zīmolu, klientu, sadarbības partneriem un potenciālajiem klientiem. Svarīgi saziņā ar klientiem sociālajos tīklos dot uzticības artavu arī saviem darbiniekiem. Tas noteikti būs jaudīgāk, īpaši B2B sektorā. Tāpat nedrīkst baidīties koplietot citu radīto saturu. Kopējo saturu veido pašu radītais, koplietotais, kā arī lietotāju veidotais. Tikai šie trīs elementi reizē var radīt mijiedarbību, veicināt sarunas un parādīt, ka uzņēmums ir ieinteresēts informācijas apmaiņā, ne tikai pārdošanā vien.
Publicējot savu saturu vietnē LinkedIn, ir vērtīgi atcerēties, ka tas ir un paliek sociālais tīkls, kaut arī domāts tikai biznesa un citiem profesionālajiem kontaktiem. Tātad ir runa par socializēšanos, nevis kādas ziņas noraidīšanu. Der parūpēties, lai saziņa (katrs ieraksts, videotranslācija vai raksts) būtu iesaistoša, respektīvi, tai sekotu aicinājums uz darbību: komentēt, dalīties, diskutēt, lietot, sazināties u.tml.
LinkedIn algoritmam patīk, ja seko noteiktām mirkļbirkām
LinkedIn ir platforma, kurā „uzsildīt” iespējamo „auksto” klientu vai sadarbības partneri. Ja vēlaties piedalīties izstādē, jau pirms braukšanas būtu svarīgi noteikt mērķauditoriju un plānot sociālo mediju stratēģiju, iekļaujot tajā LinkedIn, proti, šo kanālu var izmantot tam, lai padziļināti iepazītos ar pārējiem izstādes apmeklētājiem, tos uzrunātu, tiem sekotu, iesaistītos viņu radītajā saturā utt.
Šajā aspektā ir svarīgi mērķtiecīgi izmantot mirkļbirkas (#), proti, jau iepriekš stratēģiski būtu jāizpēta tās, kurām sekojat. LinkedIn pat mudina lietotājus izmantot atsauces un piedāvā variantus: var noklikšķināt uz Rādīt vairāk un redzēt pilnu sarakstu ar tām #, kam sekojat; var arī atrast iecienīto # un noklikšķināt, lai tai sekotu turpmāk; var izpētīt, atrast un izmantot to #, kas atbilst jūsu LinkedIn mārketinga stratēģijai un ideālās auditorijas interesēm. Var pārbaudīt jūsu izmantotās # popularitāti un kontekstuālo nozīmi. Meklēšanu var filtrēt pēc tiem cilvēkiem, grupām un uzņēmumiem, kas šo # izmanto.
Lai sasniegtu konkrētas auditorijas nišu, būtu jālieto noteikta #, var meklēt konkrētu #, lai sāktu sarunas, kurās iesaistīties. Komentāros jāizmanto tāda #, kas palīdz būt saistītam ar jūsu lietoto atsauci, pēc tam var analizēt, kuras # bijušas veiksmīgākas. Optimālais izmantojamo # skaits ir viena divas. LinkedIn ir profesionāla platforma, tāpēc mirkļbirkas vajadzētu izmantot profesionāli. Vairāk: šeit.
Tātad pirms izstādes, svarīga notikuma vai tikšanās ar klientu jums sociālajos medijos jābūt jau ilgi pirms pasākuma dienas. Arī pēc tam svarīgi lietot noteiktas sociālo mediju stratēģijas, lai par sevi atgādinātu, lai iepazītos cilvēkus pārbaudītu un vēlreiz uzrunātu, kopīgotu video un fotoattēlus, izpētītu klientu profilus, jo tā var vieglāk izprast mērķauditoriju. Tas palīdzēs arī plānot nākamās reizes.
Darbinieki – uzņēmuma zīmola vēstneši digitālajā vidē
Vēl viens no stereotipiem jeb bažām, ko pauž daži Latvijas darba devēji: ja darbinieka LinkedIn profils būs profesionāls, uzticams, bagāts ar lietišķu informāciju un kontaktiem, tad viņš vai viņa būs kā ēsma galvu medniekiem (headhunters). Tā domājot, daudzi uzņēmumi īstenībā nodara pāri paši sev, jo katrs profesionāls profils, kas noformēts pēc labākajiem šībrīža LinkedIn standartiem un kurā tiek publicēta konkrētai nozarei vērtīga informācija, ieskaitot pārstāvētā uzņēmuma aktualitātes, tikai popularizē uzņēmuma tēlu un parāda to kā mūsdienīgi domājošu darba devēju.
Vai darbinieks sava LinkedIn profila fona attēlā ir gatavs ielikt uzņēmuma veidotu maketu, kurā atspoguļojas tā logotips, sauklis, pakalpojumu apraksts, kontakti vai vērtības, tas ir lojalitātes un piederības jautājums, ko var risināt, darbiniekus izglītojot un atbalstot.
Ir vērts papētīt un apdomāt šādas lietas:
vai darbinieki, kuri ir vietnē LinkedIn, personīgo profilu ir sasaistījuši ar uzņēmuma profilu;
vai darbinieki vispār zina, ka uzņēmumam ir LinkedIn profils;
vai uzņēmumā visi zina kopējās ārējās komunikācijas vadlīnijas: ko no iekšējās dzīves publicējam, ko ne; kāda ir mūsu komandas kultūra un kā to rādām uz āru; vai un kā uzņēmumu atzīmējam savos tekstos, attēlos, videoierakstos; ko atbildam, ja pie mums kā uzņēmuma darbinieka vietnē LinkedIn vēršas mediju pārstāvis vai neapmierināts klients;
vai darbinieki ir mācīti, kā personīgo profilu izmantot darba pienākumos, piemēram, pārdodot pakalpojumus (social selling) vai meklējot partnerus ārzemēs, rīkojot mārketinga aktivitātes, rekrutējot jaunus darbiniekus, interesējoties par nozares aktualitātēm, iegūstot profesionālās kvalifikācijas sertifikātus (LinkedIn sadaļa „Learning”).
Ja nepieciešams padoms un apmācība LinkedIn lietošanā, sazinies: https://www.linkedin.com/in/iinuu.
Netiec galā? „JDP Integrated Communications” piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, apmācību. Sazinies: kontakti
Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos medijos: „JDP Integrated Communications” – @jdpintegrated.
Patiesā cieņā –
Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD, un Inga Daliba
28.03.2023.