Mārketingā reklāmas ar saturu “šodien tikai par 1,99 EUR un atlaide spēkā tikai divas dienas”, ir nomainījis vesels galms. Karalis – saturs un klientu iesaiste – karaliene. Ja vēl nesenā pagātnē uzņēmuma satura mārketinga veidošana netika uztverta par nopietnu biznesa dzinējspēku, tad šobrīd notiek pretējais – satura mārketings tiek pasludināts par karali, kas, poētiski runājot, savai karaļvalstij sola ienest bagātīgus un laimīgus laikus. Liekas ļoti labi, vai ne?
Satura mārketinga pieeja un izvēle
Kas tad īsti ir satura mārketings? Mārketinga aģentūra Hubspot raksta: “Satura mārketings ir satura plānošanas, izveides, izplatīšanas un publicēšanas process, lai sasniegtu vajadzīgo auditoriju”. Tā kā mūsdienās lielākās pircēja pieredzes notiek tiešsaistē, pieaug digitālā satura loma. Arī Google Search, visu mārketinga profesionāļu Everests, jau sen ir paziņojis, ka augstāku redzamību dod oriģinālam saturam. Protams, arī dažādi drukātie materiāli kā avīzes, plakāti, brošūras, ir satura mārketinga materiāli.
Atceramies, ka saturs ir zīmolvadības un tās vedības neatņemama sastāvdaļa un ir kļuvis arī par pārdošanas kampaņu veidojošo elementu. Satura mārketingu noteikti vajag uztvert kā procesu, maratonu, ilgtermiņa ieguvumu, jo jēgpilnu satura stratēģiju neizdosies izveidot vienā dienā.
Karali, ko Tu sludini?
Jebkurai aktivitātei biznesā ir jārada vērtība. Kādu vērtību rada tavs saturs? Tieši tas ir pirmais jautājums, uz kuru jāatbild satura radītājam. Protams, būtu forši, ka visi, kas iepazītos ar saturu, automātiski kļūtu par klientiem, bet tu jau zini, ka tā ir utopija, vai ne?
Dažādie satura mērķi:
Saturs, kas palīdz pārdot tavu produktu vai risinājumu;
Saturs, kas iedvesmo – būsi pārsteigts, cik daudzi cilvēki vēlas būt iedvesmoti, tāpēc neliedz viņiem to prieku;
Saturs, kas izklaidē, jo tu taču zini, ka viss nevar būt ļoti nopietni, vai ne?
Saturs var pārdot uzreiz, bet var arī būt vērtīga ilgtermiņa investīcija, rūpējoties par tava zīmola atpazīstamību (brand awareness), kopienas veidošanu un nākotnes sadarbību ar klientiem un partneriem. Gudri mārketinga speciālisti zina, ka satura dažādošana ir veiksmes atslēga. Ja izvēlēsimies radīt vienveidīgu saturu, tas neizbēgami novedīs pie satura pārsātinājuma, kas savukārt, visticamāk, atbaidīs, nevis pievilinās lietotājus.
Personalizācija – karaļa labā roka
Satura mārketings mūsdienās ir personalizēts, mēģinot uzrunāt savu klientu individuālā līmenī – izzinot klientu vēlmes, piedāvāt interesējošo. Personalizēta satura priekšrocība dod arī priekšroku konkurences kontekstā. Viens no svarīgākiem jautājumiem, uz kuru jāspēj atbildēt jebkuram satura radītājam – KMNT jeb Kas man no tā? Šis jautājums jāsaprot no ziņas saņēmēja skatupunkta. Jā, uzņēmumam ir jauns produkts ar rozā banti un 10 pogām piecu vietā, bet kāds man, kā lietotājam, no tā labums? Ko man tas maina? Kā tas atvieglo manu dzīvi un kuru problēmu tas man atrisina? Lai nenonāktu pie tā, ka uzņēmuma saturs nevienam nav tā īsti vajadzīgs, ir sākotnēji jādefinē auditorija, kas būs ziņas saņēmēji un jāraksta tieši šai auditorijai.
Īkšķis ir viens no svarīgākajiem pirkstiem
Cik ātrs ir tavs īkšķis? Facebook norāda, ka tev tiek dotas tikai dažas sekundes laika, lai nodotu ziņu. Tavam saturam ir jāuzķer uzmanība pirmo 4-6 sekunžu laikā un jāspēj tā noturēt uz nākamām 10-15. Ir tik daudz satura, kāpēc, lai apstātos pie tavējā?
No otras puses, ir arī pētījumi, kas rāda, ka cilvēki lasa arī garākus memuārus, ierakstus sociālajos tīklos, blogus (Vairāk šeit ), bet ar garumu tomēr nevajadzētu aizrauties ikdienas komunikācijā.
Lielisks veids, kā klientam ļaut uzkavēties pie tava radītā satura ir caur cilvēcīgiem stāstiem. Labi izstāstīts stāsts mūs pozitīvi uzlādē un rada saikni. Vairāk šeit
Tātad, ja gari ieraksti, tad retāk, piemēram, reizi nedēļā vai mēnesī, kā arī jādomā, kā saturu padarīt interaktīvāku – piemēram, ar tik populārajiem podkāstiem, tiešsaistes video, var pievienot arī infografikas, bet ar tām nevajadzētu aizrauties. Tās var būt arī pdf grāmatas. Jāatceras, ka (uzmanības ekonomikas kontekstā) liela daļa mērķauditorijas var aizplūst, ja nebūsi kodolīgs un noderīgs. Tātad - saturs ir ar pievienoto vērtību.
Karaļa virtuve un IT puse
Jebkuram satura veidotājam vajadzētu izvēlēties un turēt kārtībā savu “virtuvi” jeb rūpēties, lai vēsturiskais, tagadnes un nākotnes saturs glabātos vienviet. Lielākas kompānijas noteikti jau ir pazīstamas ar Satura vadības sistēmām jeb angliski pazīstamām kā Content Management Systems (CMS). To galvenā funkcija ir uzglabāt un publicēt informāciju. Piemēram, bildes. Ja esi viens satura veidotājs, tas var neradīt problēmas, bet, ja būsiet vairāki, ātri varat nonākt līdz diskusijām – kur ir jaunās bildes? Kur ir logo ar caurspīdīgo aizmuguri? Kā arī, vai jaunāka produkta bilde ir ar nosaukumu final vai final final? Konsultāciju kompānija Gartner savā 2020.gada pētījumā par labākām ir atzinusi Sitecore, Episerver, Adobe, Acquia platformas, no kurām ar pirmajām divām strādā arī Accenture Latvia kompānija. Tās ir sarežģītas satura vadības sistēmas un piemērotas lielām kompānijām, ar liela apjoma komunikāciju. Savukārt, ja pārstāvi mazu kompāniju satura vadīšanai, tad iespējams izmanto wordpress struktūru, kas noderēs arī kā satura uzglabāšanas vieta. Un, protams, Google Drive piedāvātie risinājumi, kuri noder gan informācijas uzglabāšanai, gan kopīgai apstrādei. Noteikti jāpiemin arī Canva kā karaļa kreatīvais palīgs. Šajā vietnē vari iegūt daudz un dažādu (tai skaitā – bezmaksas) veidņu, lai veidotu sociālo mediju saturu, prezentācijas, plakātus un daudz, daudz ko citu.
Bērnībā visi gribējām būt princeses vai prinči - kā palielināt auditorijas iesaisti?
Veido saturu sadarbībā ar savu mērķauditoriju, sadarbības partneriem, sekotājiem, lojālajiem vai potenciālajiem klientiem. Tas tikai palielinās efektivitāti, jo palīdzēs cilvēciskot tavu zīmolu. Veido kopīgus rakstus, video, podkāstus, rosini būt aktīviem sociālo tīklu komentāru sadaļā. Principā, mēģini atdzīvināt savu veidoto saturu. Ja ir kāda rekomendācija vai atsauksme, padalies ar to savos sociālajos tīklos. Arī padaloties ar šķietami svešu informāciju, piemēram, sava klienta vai sadarbības partnera produktu. Strādā arī influenceru iesaiste, bet izvērtējot stratēģiju un nosakot kritērijus. Saturā var iekļaut arī viktorīnas, testus, aptaujas, 360 grādu virtuālo realitāti, iespēju klientiem modelēt, piemēram, istabas jauno iekārtojumu utt., pēc iespējas vairāk nodrošinot iesaisti. Atceramies, ka mūsu klienti ir cilvēki. Jā, tieši tā. Tāpēc viņiem ir vieglāk identificēties ar citiem cilvēkiem (citiem jūsu klientiem, sadarbības partneriem, viedokļu līderiem, influenceriem) un šāda satura veidošana var izrādīties ļoti veiksmīgs pagrieziens.
Vajag ātri, lēti un pēc stundas
Strādājot ar cilvēkiem, kas ikdienā tieši nenodarbojas ar satura radīšanu, bieži vien ir liels pārsteigums, cik patiesībā daudz laika paņem kvalitatīva satura izveide. Rūpīga satura kampaņa prasīs varbūt pat vairāku nedēļu laika. Viens posts Facebook? Jā, tas var prasīt arī stundu, jo jāapdomā katrs vārds un jāsaprot, kas strādās tavai auditorijai. Bet, ja tajā būs kādi unikāli materiāli, speciāli tavam uzņēmumam veidotas bildes, video, plakāti – krietni ilgāku laiku.
Satura mārketingā var izdalīt vairākas fāzes:
Biznesa mērķa izvirzīšana;
Auditorijas definēšana;
Koncepts un radošā pieeja, kā to panākt;
Satura izveide;
Satura apstiprināšana no satura veidotāju, iesaistītajām pusēm, arī legālā puse – piemēram, rakstiska atļauja kāda satura (video, bilde, citāts) izmantošanai;
Publicēšana;
Rezultātu apkopošana.
Tāpēc, piedodiet, ja mēs gribam radīt jēgpilnu saturu - ātri, lēti un pēc stundas nebūs.
Nesen kādā konferencē, stāstot par lielisku komunikācijas kampaņu rezultātiem, prezentētāja citiem cunftes meistariem teica – naudas nebija, tāpēc bijām spiesti domāt par unikāla satura radīšanu, ierobežotos finansiālos apstākļos. Visticamāk tev nav neierobežoti līdzekļi, lai pirktu daudz reklāmas dažādos medijos - tāpēc ieguvēji ir un būs oriģināla satura veidotāji. Raksts video slaidos
Ja nepieciešams vairāk uzzināt par Accenture Latvia Content Management Systems piedāvājumu, raksti – ieva.veidemane@accenture.com
JDP Integrated Communications piedāvā konsultācijas, stratēģijas, vadību, apmācību. Sazinies – kontakti
Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos tīklos – JDP Integreted Communications - @jdpintegrated
Patiesā cieņā
Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD un Ieva Veidemane
13.08.2020