Ja runājam par reklāmas izvietojumu un to atkārtošanu (remārketingu), tam arī ir sava stratēģija un dažādi vērā ņemami “knifi”. Protams, viss atkarīgs no konkrētām vajadzībām, produkta vai pakalpojuma un mērķauditorijas. Šajā rakstā īsi ieskicēšu galveno algoritmu.

Par reklāmas izvietojumu (remārketings)

Remārketinga nozīme mārketinga piltuves dažādās fāzēs ir atšķirīga. Fāzes iezīmē klienta pirkšanas ceļu no atpazīšanas līdz lojalitātei. Reklāmas atkārtošana ir pieļaujama, kā arī, atkarībā no situācijas, nepieciešama visās fāzēs, tomēr, ne vienmēr tas ir gudrs ieguldījums. Tātad, ko vēlams darīt katrā no fāzēm jeb 2x2:

  • Awareness (atpazīšanas fāze) – tiek plānotas uzmanību piesaistošas reklāmas, kurās ir lieli attēli un maz teksta. Jāņem talkā AdQuota Rich Media interaktīvie risinājumi, kad, piemēram, atverot e-pastu, parādās lodziņš, kur kāds klauvē, lai klients uzspiež u.c. radošas aktivitātes. Reklāmu (pēc iespējām) izvieto lielākajos Latvijas medijos, FacebookAds, InstagramAds, Google Display, Youtube Ads utt. Galvenais uzdevums ir piesaistīt uzmanību;

  • Interest (intereses fāze) – uzmanība ir piesaistīta, jāturpina “uzturēt” interesi, ko var panākt ar satura mārketingu, kā arī mērķtiecīgi strādājot pie google search (SEO). Liela daļa aktivitāšu notiek sociālajos medijos;

  • Consideration (aptveršana) – šajā fāzē īpaši būtisks ir remārketings jeb atkārtota reklāma. Uzmanība ir piesaistīta, interese noturēta, tādēļ jo īpaši svarīgi ir to visu atkārtot, lai nogulstas mērķauditorijas prātos;

  • Purchases (pirkums) – šķietami varētu likties, ka klients ir gatavs pirkt, jau ielicis preci grozā, bet arī šajā fāzē tomēr var pārdomāt, tādēļ minētajā pirkšanas ceļa periodā ir svarīgs remārketings. Noteikti jāatceras arī par CRO (Conversion Rate Optimisation), kas ir mājas lapas sagatavošana pārdošanai (piemēram, pamestā groza reklāmas), ja nu gadījumā klients ir pārdomājis;

  • Retention (klientu saglabāšana) – atslābt nedrīkst. Katra pārdevēja sapnis ir lojālais klients, tādēļ arī šajā fāzē ir svarīgs remārketings, kā arī e-pastu mārketings un lojalitātes serviss. Jā, e-pastu mārketings arī visefektīvākais ir tieši klientu saglabāšanas un fāzē, kad klienti reklamē jūs;

  • Advocacy (klienti reklamē jūs) – sociāla satura atsauksmju programma. Tendenču tendence – veidot lojalitātes grupas. Šajā fāzē jau ir “cits serviss”. Atkārtot klientam, kas jūs esat un ar ko nodarbojaties vairs nav nepieciešams.

Mārketinga piltuve izplešas un saraujas, ja pareizi to “pumpējam”

Jāņem vērā, ka katra no fāzēm, dažādu apstākļu dēļ, izplešas un saraujas, tādēļ īpaši svarīgi ir stratēģiski plānot reklāmas izvietojumu. Piedāvāju galvenos veidus un to raksturojumu. Grafikus veidoju pārspīlētus, uzskatāmības dēļ. Piemēros attēlots pārspīlēts reklāmas izvietojums (tik bieži nebūtu saprātīgi), ko var piemērot dažādiem medijiem, piemēram radio, žurnāli, avīzes, sociālie tīkli, kā arī ir pielāgojams dažādiem laika periodiem – nedēļai, vienam vai vairākiem mēnešiem, gadam utt. Viss atkarīgs no izvirzītā mērķa, kanāla un sasniedzamās auditorijas.

Disko ritmos mirgojam / apstājamies

Šis izvietojuma veids ir piemērots, ja kampaņa sastāv no vairākiem sērijveida (var arī neatkarīgiem) reklāmas materiāliem. Piemēram, nedēļu intensīvi “esam gaisā”, tad tik pat ilgi klusējam. Klienti nedēļu apdomā, pasapņo, atceras, aizmirst, tad atkal nāk jauns vilnis, bet jau citādāks. Interese ir un atkārtojums lieliski palīdz aptvert jau iepriekš redzēto vai dzirdēto.

Esam kā ēna – nepārtrauktība

Radio formātā īpaši izteikts tā sauktajos “braucamajos laikos”. Reklāma skan tad, kad potenciālais klients ir ar visāsāko uztveri. Šis izvietojums piemērots dažādu akciju, izpārdošanu un svētku laikā. Protams, kā jau minēju, viss atkarīgs no produkta vai pakalpojuma, kā arī izvirītajiem mērķiem.

Pulsējam

Pavisam nepazūdam, bet vienmērīgos sirds pukstu ritmos esam klātesoši. Piemērots ilgtermiņa kampaņām, īpaši dažādām sabiedrisko attiecību, mēģinot veidot, ietekmēt vai mainīt sabiedrības viedokli. Jāatceras, ka šī remārketinga gadījumā tā nedrīkstētu būt vienveidīga reklāma. Ideāls variants, ja tas ir interesants, bet stratēģisks satura mārketings. Televīzijas un radio reklāmās jau kampaņas vidū reklāma tiek saīsināta, lai nekristu klientiem uz nerviem. Saīsināšana kampaņas beigās var būt pat “drastiska”, atstājot logo un galveno atslēgas teikumu vai vārdus.

Es slīdēju pa slidotavu – slīdēšana

Šis izvietojums ir īpaši piemērots dažādiem pasākumiem – koncertiem, semināriem, konferencēm, kur vietu skaits ir ierobežots, bet biļetes ir jāizpārdod. Izvietojuma sākumā, kad ir intensīvs grafiks, tiek praktizētas biļetes par “agrā putniņa cenu”. Beigās parasti ir “pēdējā kurpju pāra” cena un attiecīga aktivitāte.

Bumba ar laika degli – uzsprāgšana

Ļoti piemērots noliktavu tīrīšanas mērķiem, dažādām akcijām, arī sezonas izpārdošanām. Vairāki JDP Integrated Communications klienti gadiem praktizē šo remārketinga veidu ar veiksmīgiem rezultātiem. Zīmīgi, ka minētie klienti pārējā laikā klusē un viņiem tas strādā. Tas nebūt nenozīmē, ka visiem ir jāklusē. Viss atkarīgs no stratēģijas.

Kopsavilkumam svarīgākie aspekti – remārketings ir visefektīvākais mārketinga piltuves aptveršanas, pirkuma un klientu saglabāšanas fāzē, izvēloties mērķtiecīgi pareizos komunikācijas kanālus un reklāmā ietverto saturu. Raksts video slaidos

Nepieciešama remārketinga stratēģija?

Raksti – jdp@jdpintegratedcomm.com

Seko tendencēm un aktualitātēm sociālajos tīklos – JDP Integreted Communications @jdpintegrated

Patiesā cieņā

Jolanta Derkevica-Pilskunga, PhD

06.05.2020.